Rus Legkov letos podezřelou chřipku nedostal a prohání Bauera

Italský Toblach je místem, kde se Tour de Ski v běhu na lyžích už třetím rokem láme do své druhé a podstatnější poloviny. A také místem, kde se během tohoto seriálu většinou v ruském týmu začnou záhadně rychle šířit nemoci, kvůli kterým ruští lyžaři hromadně mizí z konvoje Tour a tím i z dosahu dopingových komisařů. Tentokrát je to ale právě naopak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion v Toblachu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Rusové pokračují a Alexandr Legkov vyhrál závod na pět kilometrů klasicky. Stává se tak z něj velký konkurent Lukáše Bauera v boji o konečné třetí místo.

"Je to hodně težký soupeř jako mnozí další. Ale on je ještě těžší, protože už má přede mnou nějaký náskok a navíc je v zítřejším sprintu schopný postupovat dál, takže i zítra získá další sekundy navíc," okomentoval Lukáš Bauer stručně Legkovovo vítězství a také skoro minutový náskok, který na třetím místě ruský lyžař před šestým Bauerem drží.

Bauer se jinak věnoval hodnocení vlastního výkonu a pochvaloval si, že se po nemoci, se kterou bojoval ještě na začátku Tour, už dokázal vrátit do závodního rytmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruští běžci na lyžích obyvkle po polovině Tour de Ski končili, teď pokračují

"Myslím, že mě do rytmu vrátila hned druhá etapa v Oberhofu. Zdravotně bych měl být v pořádku, samozřejmě ty drobnosti tady jsou, třeba po skiatlonu jsem musel inhalovat Vincentku, protože jsem měl chycené průdušky. Ale není to nemoc, má to skoro každý, akorát já s tím musím víc počítat," říká Bauer.

Jeho osobní servisman a v případě potřeby také jakýsi psycholog a rádce Vít Fousek ale není povahou diplomat, pro jadrný výraz nechodí daleko, a tak se nad výkony Alexandra Legkova, pozastavuje.

"Když si vzpomenete, co předváděl v Oberhofu, na lyžích, které byly totálně hladký, oběhl to tam v podstatě stromečkem, ten jel v neskutečné formě. Budu věřit, že je všechno v pořádku a ten závod je fair-play, to je tak jediné, co si o tom můžu myslet," naznačuje Fousek, aniž by při tom použil slovo doping.

Rusové občas marodí

Na poznámku o tom, že v Toblachu v minulých letech Rusové z Tour de Ski pravidelně odstupovali poté, co nahlásili onemocnění, jen ironicky podotkne.

"Jo, stává se jim to, občas marodí."

A na otázku, jestli je pro něj těžké věřit, že Rusové nepodvádějí a jsou takříkajíc „čistí", upřímně odpovídá.

"Celkem jo, pro mě určitě. A nemyslím si, že jsem jediný. Když se po sobě lidí i z jiných států dívají na trati a vidí mezičasy a dojezd do cíle, taky se na to dívají zvláštně. Nebudu v ničem konkrétní, ale mám na to svůj názor. Je to velice zvláštní," naznačuje Fousek, že v ruském týmu by servismana rozhodně dělat nemohl, protože by mu chyběla jistota, kterou má u Lukáše Bauera.

Fousek Bauerovi stoprocentně věří

"Od té doby, co začal jezdit dobře, jezdí dobře pořád. To je pro mě známka stability a dobré trénovanosti a všeho. Nemám u něj žádné podezření, že by dělal něco nedovoleného. Vždycky je pro mě záhadou, že někdo jezdí několik závodů hodně špatně a najednou začne vyhrávat. To se Lukášovi nestává, je to borec," uzavírá Vít Fousek zvoláním svou meditaci nad výkony ruských lyžařů, kteří mimo jiné při sprintu v Oberstdorfu obsadili všechny tři místa na stupních vítězů.

A v celkovém hodnocení Tour de Ski je před šestým Bauerem kromě třetího Legkova ještě čtvrtý Maxim Vylegžanin.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme