Ruská Ťumeň přišla kvůli dopingu o biatlonový Světový pohár i MS juniorů

Mezinárodní biatlonová unie IBU kvůli dopingovému skandálu v ruském sportu na dnešním mimořádném zasedání odebrala Ťumeni březnové závody Světového poháru. V Rusku se neuskuteční ani mistrovství světa juniorů, které měl v únoru hostit Ostrov. Rusové se obou akcí zřekli, nové pořadatele IBU zvolí později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

„Ze strany ruského svazu je to první důležitý krok k tomu, aby nám i celému světu ukázal, že současnou situaci nebere na lehkou váhu. Nyní se celá biatlonová obec na těchto akcích může soustředit čistě na sport,“ řekl po jednání prezident IBU Anders Besseberg.

Podle zveřejněných podrobností z dopingové zprávy vyšetřovatele Richarda McLarena patří k podezřelým ruským sportovcům i 31 biatlonistů. IBU dnes oznámila, že jeden z nich závodil pouze na národní úrovni, dalšího již provizorně suspendoval ruský svaz. Jména podezřelých IBU ve zprávě neuvedla.

Biatlonová unie řeší ruský doping, Koukalová i Fourcade hrozí bojkotem

Číst článek

Dva dopingové případy se týkají předloňských olympijských her v Soči, s dotyčnými biatlonisty již zahájil řízení Mezinárodní olympijský výbor a IBU je nyní dočasně suspendovala. V případě, že se doping bude týkat některé členky stříbrné ruské štafety, původně čtvrté české kvarteto získá bronz.

Čeští biatlonisté zvažovali, že pokud dnešní zasedání v Mnichově nepřijme zásadní opatření, na závody SP v Ťumeni neodcestují. O bojkotu uvažoval i lídr seriálu Francouz Martin Fourcade.

Polovičatý verdikt

„To není adekvátní řešení,“ reagoval na dnešní rozhodnutí předseda Českého biatlonového svazu Jiří Hamza. „Budeme požadovat další kroky. Je to polovičatý verdikt. Za dané situace je už nepřijatelný. Zkontaktujeme se s federacemi a budeme požadovat dotažení do konce. Teď už není cesta zpět. Vyšetřit doping, potrestat funkcionáře a sportovce, kteří v tom lítají,“ dodal.

Také Gabriela Koukalová se domnívá, že by IBU měla Ťumeni odebrat i mistrovství světa v roce 2021, o které se při zářijové volbě ucházelo také Nové Město na Moravě.

„Zemi, kde se prokážou prohřešky, by se nemělo dávat nic, to není správně. Nemám problém s jakoukoli zemí, kde nemají sportovci problémy, pojedu klidně do Grónska, ale tohle mi přijde špatně z hlediska myšlenky čistého přístupu,“ uvedla Koukalová.

Obava z diskvalifikace

„Je to dobrá zpráva, protože jsme uvažovali i o případném bojkotu tohoto závodu. Ale teprve se uvidí, jestli to něčemu pomůže,“ prohlásila Veronika Vítková.

Podle bývalého viceprezidenta IBU a člena výkonného výboru ruského svazu Alexandra Tichonova je rozhodnutí federace pro Rusy pozitivní. Čtyřnásobný olympijský vítěz a jedenáctinásobný mistr světa se obával diskvalifikace ruských reprezentantů. „Besseberg je náš člověk. Ještěže se to nedotklo závodníků,“ uvedl Tichonov.

Kontroverzní místopředseda vlády pro sport, turistiku a výchovu mládeže a bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko požaduje trest pro všechny, kteří chtěli bojkotovat SP v Ťumeni.

„Bojkot znamená nátlak a politiku, odporuje zdravému rozumu i olympijské chartě. Za takovéto útoky si sportovci zaslouží trest,“ řekl Mutko agentuře TASS.

V Rusku nebude ani finále v rychlobruslení

Mezinárodní bruslařská unie (ISU) odebrala kvůli dopingovému skandálu v ruském sportu Čeljabinsku březnové finále Světového poháru v rychlobruslení. ISU to dnes oznámila na svém webu. Ještě nedávno byl přitom prezident unie Nizozemec Jan Dijkema proti odebrání.

„Rada ISU k názoru, že v tomto složitém období by vzhledem k mimořádným okolnostem nebylo vhodné pořádat v Rusku tak významnou akci,“ píše se v oficiálním prohlášení.

V Čeljabinsku měla původně Martina Sáblíková usilovat o jedenáctý celkový triumf v hodnocení SP na dlouhých tratích. ISU zatím nerozhodla, kam finále přesune.

Situace se vyhrotila po zveřejnění další části zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA o státem podporovaném dopingu v ruském sportu. Z něj podle vyšetřovatele WADA Richarda McLarena těžilo v letech 2011 až 2015 více než tisíc sportovců.

Rychlobruslení je dalším sportem, který reagoval na nedávné zveřejnění zprávy odebráním některé z akcí. Již minulý týden přišlo Soči o mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu, dnes potkal stejný osud biatlonový Světový pohár v Ťumeni i juniorský světový šampionát v Ostrově.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme