Růst franku prodražuje lyžařům sezonu. Je to darda, stěžuje si Tomáš Bank

Výrazné lednové posílení švýcarského franku například lyžařům rázem znatelně zdražilo probíhající sezonu. Hodně to pocítili ti alpští, kteří mívají jedny z nejvyšších rozpočtů a kterým zítra začne mistrovství světa v amerických střediscích Vailu a Beaver Creeku, tedy na místech nikterak levných.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Bank ve slalomu do superkombinace v Kitzbühelu, ve které skončil třetí

Ondřej Bank ve slalomu do superkombinace v Kitzbühelu, ve které skončil třetí | Zdroj: Reuters

„Hodně se to u nás projeví, protože vše, co máme platit, je ve francích, včetně Rakouska a USA. Vše je na frank vázané a vše se podle něj vypočítává,“ upozorňuje reprezentační šéftrenér Tomáš Bank na zákonitost, která plyne z toho, kde sídlí organizace, co do značné míry ovlivňuje životy lyžařů.

Mezinárodní lyžařská federace, která pořádá, umisťuje a organizačně zajišťuje všechny vrcholné závody sezony, sídlí v městečku Oberhofen u Thunského jezera. Právě to určuje, že měnou, kterou se lyžařský svět řídí, je švýcarský frank. A jeho pohyby jsou pro rozpočty lyžařů zásadní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nepříjemnosti spojené s posilováním švýcarské měny zjistil od trenéra Tomáše Banka reportré ČRo Jan Kaliba

„Hodně jsme ve Švýcarsku trénovali. Pamatuji si, že jsme měli neuvěřitelně levné tréninky Saas-Fee, když byl frank za 16 korun. Dnes je to o víc než 10 korun víc, takže je to nějakých 45 procent, což je šílené,“ vysvětluje Tomáš Bank.

Závodníky navíc před touto sezonou postihla interní lyžařská inflace. „Zvedli nám cenu hotelu ze 100 franků na 120. Všude na světě platíme stejně, je to vázané na frank, takže nejen, že to o 30 procent stouplo, ale ještě to o 20 procent zdražili. Platíme 120 franků za hotel, což je docela darda,“ stěžuje si.

Jde o částku za jednu noc pro jednoho ubytovaného člena týmu včetně stravování. I proto všichni čeští závodníci kromě Šárky Strachové a Ondřeje Banka mají užší realizační týmy, než by využili.

Zmíněný Ondřej Bank se dvěma servismany, fyzioterapeutkou a osobním koučem, kterým je právě bratr a reprezentační šéftrenér Tomáš Bank, utratí za sezonu odhadem víc než tři miliony korun, teď po posílení švýcarského franku to bude možná až ke čtyřem milionům.

Vyplatí se vyhrávat

Na zvýšené náklady ale existuje jeden zaručený lék, je jím kvalitní výkonnost, protože Mezinárodní lyžařská federace pochopitelně ve švýcarských francích vyplácí také cestovné a hlavně prémie za umístění, které jsou v alpském lyžování nejvyšší a po lednovém zásahu Švýcarské centrální banky pro Čechy ještě zajímavější.

„Teď se vyplatí vyhrávat,“ směje se Tomáš Bank a má důvod - jeho bratr Ondřej v lednu ve Světovém poháru po sedmi letech stanul na stupních vítězů a celkově v této sezóně na prémiích vydělal 650 tisíc korun.

Mezi ženami se to po pěti letech povedlo Šárce Strachové a celkově se jí díky výsledkům této zimy i vlivem silnějšího franku vrátilo do rozpočtu převedeno na koruny skoro 900 tisíc.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme