Různé přístupy v přípravě českých sjezdařů

České reprezentanty ve sjezdovém lyžování můžeme rozdělit do dvou skupin. Zatímco Ondřej Bank, Kryštof Krutl a Filip Trejbal tvoří jádro reprezentačního kolektivu, Petr Záhrobský vedený svým stejnojmenným otcem, představuje samostatnou jednotku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžování

lyžování | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Reprezentační tým lyžařů je rozdělený do dvou táborů s rozdílným modelem přípravy. Odlišnost spočívá v tom, co je a co není postačující pro přípravu na novou sezónu v době, kdy v Praze nejsou závěje, ale letní teploty, a sníh aby pohledal v celé Evropě. Petr Záhrobský na takovýto stav reaguje odlišně než trojice Krýzl, Bank, Trejbal.

Ta už má kompletně zkušenosti s letním tréninkem v zemi, která se v těchto dnech objevuje ve sportovním zpravodajství coby jeden z hostitelských států Rallye Dakar. Zkrátka jmenované trojici byly evropské ledovce malé a pochvalují si tréninkový terén v Chile.

Přehrát

00:00 / 00:00

Různé přístupy v přípravě českých sjezdařů

„Když se budeme bavit o rychlostních disciplínách, tak tam je to nesrovnatelně lepší - lepší podmínky, delší tratě, lepší profil," vysvětluje výhody jihoamerického soustředění Filip Trejbal.

Záhrobský: Evropa stačí

To Petr Záhrobský, vítěz loňského ročníku Evropského poháru v SuperG, se za moře během přípravy ještě nepodíval a ani se k tomu nechystá.

„Záleží, jaký kdo na to má názor. Někdo si myslí, že tam tu přípravu udělá lepší. Já jsem tam nebyl, tak to nemůžu úplně posoudit. Já jsem spokojený s podmínkami, které mám tady v Evropě. Nemám zatím potřebu. Třeba ty ledovce tady dostanou časem tak zabrat, že to bude nezbytné. Ale zatím to za nezbytné nepovažuji," říká k této otázce Petr Záhrobský.

Bratra Šárky Záhrobské tak můžete během léta a začínajícího podzimu najít třeba ve švýcarském Zermattu nebo v jiných základních táborech, odkud i v takové roční době stoupají lyžaři lanovkou vzhůru na ledovec.

Má to své nevýhody - trénink leckdy zhatí špatné počasí, a investované peníze tak přijdou vniveč. Pokud tedy nepočítáme náhradní program, na který není nutné jezdit do tak vybraného prostředí.

„Na suchu, na hřišti, nějaký takový atletický trénink. Nějaké odrazy, sprinty, balanční cvičení atp.," nabízí možnosti tréninku bez sněhu Petr Záhrobský.

Oproti tomu v Chile, kam je to poněkud dražší výlet, máte větší šanci, že si bez problémů zalyžujete, protože na jižní polokouli je v daném období pochopitelně zima.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme