Rychlobruslaři zahájili boje na ME

Italské městečko Collalbo hostí až do neděle evropský šampionát rychlobruslařů ve víceboji. Program úvodního dne patřil mužům, v sobotním poledni se do boje o titul pustí také ženy. V českém podání to znamená trojice Martina Sáblíková, Karolína Erbanová a Kateřina Novotná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlobruslení, Martina Sáblíková, Mistrovství Evropy 2011 v Collalbu | Foto: Pavel Lebeda pro SPORT INVEST GROUP

V Collalbu se české reprezentantky cítí opravdu jako doma. Do zdejšího střediska jezdí pravidelně za přípravou, mají zde své fanoušky. A co víc, na stejném oválu Martina Sáblíková před čtyřmi lety vybojovala své první evropské zlato. Trenér Petr Novák ale žádnou nostalgii při návratu na místo činu necítí.

„Já si myslím, že by to byla nostalgie, kdybychom od té doby nedokázali vyhrát mistrovství Evropy. Martina už ho ale mezitím vyhrála a vyhrála dvakrát mistrovství světa, takže na mě už nepadá vůbec nic. Já se absolutně budu těšit a budu se kochat závody,“ říká Novák.

Kdo zná kouče dvojnásobné olympijské vítězky a pochopitelně dalších českých rychlobruslařů, jen těžko může jeho slovům věřit. Přesto má pro své tvrzení vysvětlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rychlobruslaři zahájili boje na ME

„My v té konkurenci, když ještě nemáme rychlobruslařskou dráhu, jedině můžeme dokázat, že to ještě umíme i bez té dráhy. Já se vůbec nebudu nervovat. Vím., že jsou dobře připravení a že podají své nejlepší výkony v dané chvíli,“ věří český trenér.

Něco společného přeci jen oba šampionáty v Collalbu, tedy ten před čtyřmi lety a letošní, v případě českých závodníků mají.

„Já jsem si jenom přiblížil tu nostalgii tím, že bydlíme v tom samém baráku, ve kterém jsme bydleli, když Martina vyhrála mistrovství Evropy. Věřím tomu, že by to mohlo dopadnout stejně,“přál by si Petr Novák.

Všechny se zlepšily

Po zdravotních problémech v úvodu sezóny je Martina Sáblíková znovu připravena bojovat o zlato v evropském víceboji. Sama ovšem nerada slýchává o tom, že je největší favoritkou šampionátu.

„Musíte mi to pořád říkat? Já vím, ale všichni šli nahoru. Třeba co se týká norských závodnic, tak se hodně zlepšily na sprintech nebo na delších tratích. To samé Holanďanky, takže to bude těžké. Navíc počasí do toho. Říkají, že má pršet nebo dokonce chumelit,“ říká Martina Sáblíková.

Především úvodní pětistovka, právě ve spojení s Collalbem,Martinu Malinko straší.
„Já jsem tady jela pětistovku letos třikrát. Jednou jsem dávala přednost, takže jsem jela hodně špatně, pak jsem jela 42 a pak 41,3. Kdybych jela za 41, tak bych byla spokojená.“

Erbanová a Novotná

To nejmladší z českého výběru Karolína Erbanová loni v rámci evropského víceboje pětistovku vyhrála. Ví ovšem, že zopakovat podobný kousek bude těžké.

„Já jsem překvapila hlavně sama sebe, tak uvidíme, co bude. Co předvedou soupeřky a jak se do toho srovnám hlavně já. Na té pětistovce je každý krok hodně,“ říká opatrně Erbanová.

První velký start na dlouhé dráze má naopak před sebou Kateřina Novotná. Šestá žena z olympiády v Turíně, ovšem v short tracku, netuší, co od svého vystoupení v Collalbu může očekávat.

„Přece jenom bruslím tady jenom pár dní, celkem jich tady budu deset, takže to asi nebude co by to mělo být, tak uvidíme co jsem tady stačila natrénovat,“ říká Kateřina Novotná. Ženy zahájí svůj program v sobotu v pravé poledne.

Pavel Petr, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme