Rychlobruslařka Erbanová se chystá na MS ve sprintech

České rychlobruslení, to už v posledních letech není jen Martina Sáblíková. Stále častěji si říká o pozornost teprve devatenáctiletá Karolína Erbanová. Začínala sice ve Vrchlabí s hokejem, trenér Petr Novák jí ale zlákal na dlouhé ovály. Udělal dobře. Karolíně svědčí především krátké tratě. Na konci ledna jí čeká mistrovství světa ve sprintech, zamíří do Calgary.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Erbanová s trenérem Novákem po dílčím triumfu na 500 m | Foto: Martin Charvát | Zdroj: Český rozhlas

Na víkendovém mistrovství Evropy ve víceboji Karolína Erbanová potvrdila pověst vycházející hvězdy ve sprintu. Opět, potřetí za sebou, ovládla na šampionátu nejkratší trať - 500 metrů. Do Calgary odlétá šestnáctého ledna. S ohledem na letošní prozatím úspěšnou sezónu rozhodně ne bez šancí.

"Po těch prvních třech světových pohárech podle výsledků vím, že mám na to, být mezi nimi. Uvidíme, jak se vzpamatuju z Budapešti, jak potrénujeme a jak to bude tam s aklimatizací. Je to v Calgary, tak mě možná trochu rozhází čas. To je ale ještě docela dost daleko, teď je důležitý odpočinek, pa se to srovná."

Šampionát v Kanadě bude v případě Karolíny plný očekávání. O ambicích může jen těžko hovořit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rychlobruslařka Erbanová se chystá na MS ve sprintech

"Bude to pro mě první mistrovství ve sprintu v životě, takže ani nevím, s čím na tu premiéru jet. Kdybych zopakovala výsledky ze světových pohárů, bylo by to ohromné, ale to se teď ještě nedá říct."

Už o mě vědí

Z letošních výsledků se sluší připomenout především čtvrté místo na kilometru v rámci Světového poháru v Heerenvenu. Z toho je patrné, že u svých soupeřek si už musela získat respekt.

"Určitě vědí, že tam jsem, my se tak trochu hlídáme navzájem, víme o sobě." A co víc, výsledky zvedly mladé závodnici sebevědomí. Před sprinterským šampionátem je to podstatná věc.

"Jak jsem řekla, vím, že na to mám, záleží na tom, jak se to sejde. Můžu být v desítce, ale netroufnu si to takhle říct." Troufne si ale trenér Petr Novák. Jeho prognózy nebývají daleko od pravdy.

Boj o pódium

"Po sprintech v Astaně a Heerenvenu ve světových pohárech v souvislosti s Karolínou tajně přemýšlím, že by mohla být i nedaleko pódia." Navíc Karolína bude mít v zádech podporu Martiny Sáblíkové. Ta sprinty sice nepojede, ale v Calgary rozhodně chybět nebude. Pro dvojnásobnou olympijskou vítězku to není jednoduchá role.

"Nevím, jak bych to řekla. Ano, těším se, že nebudu muset jet sprint, ale zase když Kája jede, jsem vždycky víc nervózní než ona." Každopádně bude mít Karolína Erbanová v Kanadě dva týdny na aklimatizaci. Při olympiádě ve Vancouveru byl čas delší, ale i tentokrát by měl stačit.

"Doufám, že to ten první týden zvládnu, aby to v tom dalším, závodním, bylo už v pohodě," říká Karolína Erbanová. Do Calgary se přitom těší. Na tamní halu má jen ty nejlepší vzpomínky.

"Dá se říct, že když ho dobře udělají, je to nejrychlejší led. Mám odtamtud pár osobáků a pěkné vzpomínky, jela jsem tam dobré závody. Tu halu mám ráda," říká Erbanová a může mít i více v případě úspěchu na sprinterském světovém šampionátu.

Pavel Petr, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme