Rychlobruslařka Novotná změnila přípravu a vyhlíží olympiádu v Soči

Tři starty na olympijských hrách a zisk titulu evropské šampionky. To jsou největší úspěchy Kateřiny Novotné, rychlobruslařky na krátké dráze. Aktuálně má za sebou rodačka z Benátek nad Jizerou sezónu, ve které se mohla cítit jako na houpačce. Na mistrovství Evropy obsadila deváté místo, z Číny si poté přivezla ze světového šampionátu osmnáctou příčku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Novotná | Zdroj: ČTK

„Rok 2012 byl hodně takový nahoru a dolů, většinou tedy spíš dolů. Ale když je člověk dole, tak se hodně naučí. Takže já doufám, že jsem si z toho minulého roku odnesla hodně, a že ta sezóna 2013/14 bude o to lepší,“ věří Kateřina Novotná, osmadvacetiletá reprezentantka Klubu sportovního Bruslení z Benátek nad Jizerou.

Nyní má před sebou sezónu olympijskou. Pod pěti kruhy už startovala třikrát a zatím největšího úspěchu dosáhla v roce 2006. V Turíně vybojovala šesté místo v závodě na 500 metrů.

„Následuje olympijská sezóna, bude to o to hezčí. Takže budu dělat všechno proto, abych se na olympiádu dostala a ty výkony tam byly co nejlepší.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná počítá se svou čtvrtou účastí na olympijských hrách

Olympiáda není pro ženu, která vyznává short track a vyzkoušela si také, jak chutná rychlobruslení na dlouhém oválu, ničím novým. Přesto je start v Soči obrovskou motivací. Samozřejmě i pro přípravu.

„I když už mě, doufám, čeká čtvrtá olympiáda, tak je to pokaždé něco jiného. Ten cíl, který člověk teď má, je samozřejmě medaile,“ říká odhodlaně Novotná.

O medaili sní pochopitelně každý sportovec. V hlavě si tak musí srovnat, co pro její zisk může udělat. Je třeba se i poučit z chyb, které se například podepsaly pod poslední ne tak úplně vydařenou sezónu.

„Spousta věcí se změnilo, především v mém přístupu a vnímání těch závodů. Takže jsem měla zase jiné problémy než v jiných sezónách, ale myslím si, že to bylo k něčemu dobré a uvidíme, jak se s tím poperu.“

Taková odpověď však nemohla stačit. Změny v přípravě si žádaly další vysvětlení.

„Dneska se na ten závod opravdu těším. V minulosti jsem byla víc nervózní, měla jsem z toho větší strach. V dnešní době z toho strach nemám, to určitě ne. Těším se na to, akorát to prostě ne vždycky vyjde. Zabřednu do takového starého závodění, že když jedu, tak začnu moc přemýšlet. Vždycky když se mi nějaký závod povedl, tak jsem ho jela intuitivně. Ani jsem nevěděla jak, a prostě se to povedlo. Takže občas moc přemýšlím.“

Pomoc psychologa Novotná nevyhledává

Zkrátka to chce nepřemýšlet a jet. Tak snadné to ovšem není. Možná by pomohl psycholog. Důležitou roli však může sehrát i trenér Jindřich Pařík.

„Přímo na psychologa nedošlo, protože můj trenér takové věci nemá úplně rád. Má svoje rčení, že kdo potřebuje psychologa, ten nepatří na startovní čáru, takže tohle moc neuznávám. Na jednu stranu má pravdu, na druhou stranu kdekdo dneska používá pomoc psychologa. Já se s tím zatím snažím vypořádat sama a myslím si, že když je člověk vyrovnaný a to prostředí je dobré, tak se to pak i odrazí na tom výsledku,“ vysvětluje česká rychlobruslařka na krátké dráze.

Než ale začne tvrdá dřina, je třeba nabrat síly. Ideální možnost nabízí například zimní dovolená v Itálii.

„Je to aktivní dovolená, lyžování je zase jiný pohyb. Spíš jde o to, odpočinout si psychicky od toho drilu a podobných věcí,“ říká Kateřina Novotná.

Do fyzické přípravy se pustí už v průběhu dubna. Na ledě by se měla objevit o dva měsíce později. A právě v ten okamžik si jistě uvědomí, že do Soči není tak daleko, jak se na první pohled může zdát.

Pavel Petr, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme