Sáblíková si v Heerenveenu dojela pro čtyřicátý triumf v SP

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála v Heerenveenu závod na 3000 metrů a připsala si jubilejní 40. individuální vítězství ve Světovém poháru. Trojnásobná olympijská šampionka si i po čtvrtém startu na dlouhých tratích v této sezoně udržela neporazitelnost.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je v průběžném pořadí SP první s náskokem 160 bodů | Zdroj: ČTK

Sáblíková dosáhla zatím nejvýraznějšího vítězství na trojce v tomto ročníku SP, když druhou Nizozemku Annouk van der Weijdenovou předčila o 1,89 sekundy. Ruska Olga Grafová na třetím místě zaostala již o více než tři sekundy.

Osmadvacetiletá česká hvězda ovládla tříkilometrovou trať stejně jako na úvod seriálu v Calgary a před týdnem v Inzellu. Mezitím vyhrála i závod na 5000 metrů v Salt Lake City.

V průběžném pořadí Světového poháru má se stoprocentním ziskem 400 bodů náskok 160 bodů před druhou Ruskou Natalijí Voroninovou a míří k desátému triumfu v hodnocení na dlouhých tratích.

Právě s Voroninovou jela Sáblíková v závěrečné rozjížďce a porazila ji o 4,35 sekundy. Jednadvacetiletá Ruska skončila v závodě pátá.

V divizi B obsadila devatenáctiletá Nikola Zdráhalová dvanácté místo a získala své první tři body v SP v kariéře.

V závodu na 500 metrů skončila Karolína Erbanová sedmá a dosáhla nejlepšího výsledku v sezoně.

V Calgary byla osmá na kilometru, pětistovku zajela dosud nejlépe před týdnem v Inzellu, kde vybojovala deváté místo. Čtvrté vítězství na této trati v sezoně si vyjela Korejka I Sang-hwa.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu:

Ženy - 3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:03,50, 2. Van der Weijdenová (Niz.) 4:05,39, 3. Grafová (Rus.) 4:06,57, ...divize B: 12. Zdráhalová (ČR) 4:18,34.

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Sáblíková 400, 2. Voroninová (Rus.) 240, 3. Schoutenová (Niz.) 215, ...38. Zdráhalová 3.