Samkovou čeká boj o první medaili z MS. Do vyřazovacích jízd jde z prvního místa

Evu Samkovou čeká po půl jedné boj o historicky první českou medaili z mistrovství světa ve snowboardcrossu. Sice už byla na třech šampionátech, ale kvůli chybám a pádům na nich skončila nejlépe pátá. A tak bude chtít ve španělské Sierra Nevadě potvrdit pozici vedoucí ženy Světového poháru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Samková | Foto: Snow Nomads

„Nejtěžší je pro mě to, že je trať vysoko a že je dlouhá, takže dole docela bolí nohy,“ říká Eva Samková.

Start je totiž v nadmořské výšce 2618 metrů a na trati stráví dívky kolem osmdesáti sekund. To se sice nezdá jako dlouhá doba, ale když se u těch nejlepších vynásobí třemi – tedy počtem jízd v play-off a přidá se absolutní nasazení, čeká závodnice náročné odpoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Samková se na MS v Sierra Nevadě musí vypořádat s náročnou tratí

„V normálním sportu přijede člověk na závody připraven a dělá věci, které se naučil v tréninkách. Díky našim handicapům se my učíme až tady,“ mrzí trenéra Marka Jelínka, že v Česku neexistuje konkurenceschopná snowboardcrossová trať.

Naštěstí se ale Eva Samková učí velmi rychle a dokonce si před necelým měsícem vyzkoušela jaké je to vyhrát závod Světového poháru se zpožděným startem. Ten ale vítězka kvalifikace ve Španělsku nechystá.

„Nejsem zase tolik vepředu. Dvě desetiny jsou fakt minimální rozdíl. Techničtější a delší trať je ale dobrá v tom, že má člověk více míst, kde může získat,“ myslí si česká reprezentantka.

V Sierra Nevadě se na tratích usazuje písek. Sníh taje sportovcům doslova pod nohama

Číst článek

K tomu může výrazně přispět i servisman českého týmu – Kanaďan J.P. Trottier, který je hvězdou ve svém oboru a specialistou na extrémní podmínky.

„Je tady opravdu hodně písku. Asi nejvíce, co jsem kdy viděl. Špiní prkna, zvyšuje tření a hlavně ničí hrany. Ale dá se to, když snowboard pořádně vyčistíte a namažete, tak bude rychlý i tak,“ věří Trottier, že se vypořádá i se specifickým sněhem na jihu Španělska.

Eva Samková vyrazí do čtvrtfinálové jízdy světového šampionátu zhruba půl hodiny po poledni.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme