Sarah Burkeová byla průkopnicí akrobatického lyžování

Svět zimních sportů včera zarmoutily dvě zprávy - zemřela legenda skoků na lyžích Jiří Raška, který jako první Čechoslovák získal na zimních olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou medaili. Tou druhou byl prohraný boj o život kanadské průkopnice akrobatického lyžování Sarah Burkeová. Mistryně světa v U-rampě podlehla po devíti dnech v komatu těžkému poranění hlavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akrobatická lyžařka Sarah Burkeová | Zdroj: ČTK

Devětadvacetiletá Sarah Burkeová se narodila v kanadském Ontariu a lyžovala už od svých pěti let. Jako jedna z prvních dívek se zakoukala do lyžařských freestylových disciplín v době, kdy to byla záležitost čistě mužská.

„Už když jsem byla dítě mě to bavilo. Mám ráda skákání, když letím vzduchem a můžu k tomu ještě udělat nějaký trik. Je to super pocit. Takže jsem lyžovala a stala se z toho součást mého života a nikdy se neohlížela zpět," říkala ke svým začátkům Sarah Burkeová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akrobatická lyžařka Sarah Burkeová zemřela po devíti dnech v komatu

Závodit se vydala poprvé ve 14 letech a jak jinak než proti klukům, protože její vrstevnice tento nebezpečný sport nezajímal. A byla to právě sympatická Kanaďanka, která se zasloužila o popularizaci freestylu mezi ženami. Na prvním mistrovství světa v roce 2001 získala ve finském středisku Ruka zlato na U-Rampě a stříbro ve slope stylu. Její styl se vyznačoval vysokými a hlavně obtížnými triky, což jí vyneslo i čtyři vítězství na prestižních X-Games.

Jako první žena předvedla v soutěži skok s rotací o 1080 stupňů. Jejím největším snem, jak se několikrát nechala slyšet, byl zisk zlaté olympijské medaile. A tak lobbovala u Mezinárodního olympijského výboru, až ji funkcionáři nakonec vyhověli a zařadili ženské freestylové disciplíny do programu Her pro Soči 2014.

Touha být nejlepší a předvádět nejtěžší triky ale stála Burkeovou život. Při tréninku v u rampě v americkém Park City v Utahu nezvládla svůj skok, spadla sice nejdřív na nohy, ale potom na hlavu. Na sněhu zůstala bezvládně ležet a po ošetření ji vrtulník dopravil do nemocnice, kde po devíti dnech v komatu zemřela. Olympijský sen Sarah Burkeové tak zůstane nenaplněn.

Alena Benešová, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme