Sdruženář Portyk je ukázkou, kdo je to cílevědomý sportovec

Spousta lákadel a zároveň nástrah číhá na mladé sportovce. Jejich vrstevníci si užívají, kromě školy nemívají jiné starosti a mohou si dopřát zábavu spojenou a třeba s víkendovými radovánkami. I to si musejí odepřít nejen lyžaři, kteří o sobotách a nedělích závodí, aby prodali to, co nadřeli v tréninku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Portyk na trati během závodu v Liberci

Tomáš Portyk na trati během závodu v Liberci | Zdroj: ČTK

A když to zvládnou v mládežnických kategoriích, tak aby se pak prosadili i mezi dospělými. Výborným exemplářem velmi úspěšného chlapce, který se teď musí vyrovnat s nástupem mezi chlapy, je sdruženář Tomáš Portyk.

Kariéru jako on by si asi přál kdekdo. Třeba loni se už stal olympijským vítězem. Pravda, v mládežnické kategorii, na prvních zimních Hrách tohoto typu, ale i to se počítá a hlavně to sportovce v pozitivním slova smyslu nakopne, povzbudí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mladým sportovcům se věnuje Tomáš Kohout

Teď jde o to, aby se 16letý sdruženář Tomáš Portyk vyrovnal i s tzv. telecími lety, tedy s dospíváním. A pomáhá mu v tom i tvrdá ruka jmenovce, trenéra i otce v jedné osobě.

„Táta mě doma dost hlídá, kvůli tomu mě ani nepustil na školu do Liberce, chtěl mě mít doma pod rukou. A já neprotestuju, chci to dotáhnout daleko a doufám, že mi to zůstane,“ vysvětluje Tomáš Portyk mladší, proč se otci nevzpouzí. A jestli ještě pořád jenom tušíte, proč zůstává pod rodičovským dohledem, vzpomeňte si třeba na to, v kolika letech jste se poprvé pořádně opili. I proto zůstal Liberec zatím Tomáši Portykovi zapovězený.

„Já jsem tam chtěl jít na školu a on se bál, že se tam zkazím alkoholem, tak jsem musel zůstat v Lomnici,“ říkal. Není se co divit. Po hlubokém zapátrání ve výsledcích byste určitě objevili spoustu sportovců, kteří úspěch v mládežnických kategoriích zkazil a než se stihli prosadit mezi dospělými, museli skončit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co dělat s mladými sportovci? Svůj názor nabídl ve vysílání trenér skokanů na lyžích David Jiroutek

Příklad z posledních let finský skokan Harri Olli, přezdívaný Harri AlkohOlli. Jestliže je jistým okolnostem lepší zabránit, v jiných je dobrý naopak vyjít sportovci vstříc. Třeba při vzdělávání. „V Lomnici mi na Hotelové škole gastronomie ohromně pomáhají tím, že mě uvolňují. Tento sport by bez podpory nešlo v Lomnici dělat naplno,“ říká Tomáš Portyk a zároveň tak děkuje. Když se to všechno sejde - tedy vůle, píle, odvaha, talent, síla a psychická vyrovnanost, dostaví se úspěchy. A i ty mladíky a slečny u sportu drží.

„Když bych neměl výsledky, tak by mě to bavilo zase o něco méně než teďka,“ potvrzuje Tomáš Portyk. I on už si ale prošel stavy, kdy chtěl skočky i běžky zahodit a kariéru sdruženáře ukončit.

„Když není ta pravá forma, třeba. Před týdnem na Ještědu jsem skákal tragicky a už jsem si myslel, že i v Liberci budu daleko za 30. místem. Ale nakonec jsem to v oficiálním tréninku vylepšil. Myšlenky jako že vykašlat se na to, jsem měl také, ale musím to hodit za hlavu.“

Jen tak zvýší nejen počet svých startů ve Světovém poháru ze současné jedničky na mnohem víc. A třeba přidá i medaile z velkých šampionátů.

Tomáš Kohout, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme