Šéf skoků na lyžích Walter Hofer budí oprávněný respekt

Když jde všechno hladce, vůbec o něm nevíte. Jakmile se ale něco při skocích na lyžích zkomplikuje, je rázem nejsledovanějším mužem závodů. Aura ředitele této disciplíny na Mezinárodní lyžařské federaci Waltera Hofera někdy vypadá až strašidelně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf skoků na FIS Walter Hofer | Foto: Tomáš Nohejl Czech Ski Media Team

Je to ‚Ten-jehož-jméno-nesmíme vyslovit‘. Tedy alespoň se to tak někdy zdá. Walter Hofer je vykonavatelem svých vlastních nápadů. Vypadá to, že šéfovi skoků na FIS projde všechno a že ani nepotřebuje radit.

„Někdy mu s nadsázkou říkáme ‚malý Bernie Ecclestone skoků na lyžích‘. Ale udělal toho za posledních deseti let hodně, aby pozvedl skoky na lyžích na tuto úroveň,“ říká na adresu Rakušana Waltera Hofera jeho krajan, dříve trenér českého, teď ruského týmu Richard Schallert.

Hofer hojně využívá svých kontaktů v marketingu a získal pro skoky dost peněz. I proto bere odměny třicet nejlepších závodníků. A kdo rozděluje peníze, má moc. Takže také hodně ovlivňuje závody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf skoků na lyžích Walter Hofer budí oprávněný respekt

„Zasahuje do rozhodnutí, která se týkají věcí, jež s tím závodem souvisí v návaznosti na televizní přenosy,“ vysvětluje Ivo Gréger, který byl v Oberstdorfu členem jury.

O konkrétních krocích prý Hofer nerozhoduje. Přesto je často znát, že závody řídí on. Stejně jako vymyslel (kvůli počasí a lepšímu odhadu TV přenosů) tzv. větrné pravidlo s přičítáním a odečítáním bodů.

A vzpomínám si, jak Walter Hofer kdysi tepal harrachovské pořadatele, že nemají přesnou předpověď počasí. Měli.

Pravý race director

Ale teď už jim nemohl vytknout vůbec nic. Josef Slavík je na Turné stylovým rozhodčím, v Harrachově ředitelem závodů. Působí na něj Walter Hofer jako absolutistický vládce?

„To rozhodně ne, to je příliš silné slovo. Prostě pro skoky udělal hodně, získal pro ně hodně peněz, vybudoval si pozici, jakou má je tím race directorem v pravém slova smyslu.“

Což ostatně v řídící funkci není na škodu. Ač Josefa Slavíka Richard Schallert neslyšel, souhlasí s ním.

„Abyste něco vyřešili, musíte mít také pevnou ruku. Když do něčeho mluví moc lidí, bývá to hledání řešení a rozhodování těžší. Myslím, že to dělá moc dobře.“

Jinými slovy: ač se na Waltera Hofera někdy nadává, požívá velké úcty.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme