Šestnáctiletý sdruženář Portyk se dostal do seniorské reprezentace na MS

Už zítra začne v italském Val di Fiemme světový šampionát v klasickém lyžování. České barvy na něm bude hájit také šestnáctiletý lomnický sdruženář Tomáš Portyk, který si o nominaci řekl především svými výkony na libereckém mistrovství světa juniorů a na víkendovém kontinentálním poháru ve slovinské Planici, kde skončil osmnáctý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Portyk na trati během závodu v Liberci | Zdroj: ČTK

Vloni vyhrál olympiádu mládeže. V letošní sezoně poprvé nakoukl do Světového poháru, na mistrovství světa juniorů se dvakrát vešel do desítky a dočkal se nominace na světový šampionát dospělých. Tomáš Portyk má v 16 letech na svém kontě víc úspěchů než mnozí jeho mnohem starší kolegové.

„Je určitě největším talentem poslední doby, dokázal to na mistrovství světa juniorů, které bude absolvovat ještě třikrát. V tomhle věku se člověk rok od roku dost viditelně zlepšuje. Myslím, že to bude platný člen do družstva i do budoucna na velké soutěže,“ nešetří chválou česká sdruženářská jednička Miroslav Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle zkušených sdruženářů je Tomáš Portyk aktuálně největším talentem v českém prostředí

Týmového ducha předvedl Portyk už při únorovém světovém poháru v ruském Soči, kde zaskočil za zraněného Vodseďálka. V soutěži družstev skončili Češi na šesté příčce.

„Předvedl hlavně výborný výkon v běhu, celý závod objel s dobrým Japoncem a pak ho ještě byl schopen předjet v cílové rovince. Tím nás překvapil, byl i platným členem v týmovém závodě v Soči,“ usmívá se Dvořák.

Mladíček Portyk má visačku rebela, sportu se ale vzdát nehodlá.

„Drží mě u toho to, že to chci dotáhnout daleko. Tady v Čechách je jednodušší se prosadit, v zahraničí – třeba v Německu nebo Rakousku – mají základnu trochu jinačí než my. Doufám, že u toho zůstanu,“ věří lomnický talent.

Poprvé se Portyk na světovém šampionátu představí v pátek, a to v závodě Gundersenovou metodou se skokem na středním můstku a během na deset kilometrů.

Tereza Jelínková, Šárka Sudová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme