Sheffield okupuje místo krasobruslení boj za sociální spravedlnost

Úvodními kvalifikacemi byl zahájen v Sheffieldu letošní evropský šampionát krasobruslařů, který ale příliš nadšení v Británii zatím nevzbuzuje. Důvody jsou dva. Jednak se ostrovním krasobruslařům už nějaký ten čas na evropské scéně nedaří a jednak mají Britové v poslední době zcela jiné a to ryze existenční problémy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní stan polepený argumenty hnutí Occupy Sheffield

Hlavní stan polepený argumenty hnutí Occupy Sheffield | Foto: Michal Jurman

V srdci Jižního Yorkshiru je velitelský stan organizace, skrze kterou obyvatelé Sheffieldu mohou ventilovat právě svoji sociální nespokojenost. Organizace, kterou dokonce londýnská policie v prosinci zařadila do stejné skupiny jako teroristickou organizaci Al - Kajdá.

Pohádkovým příběhům se zřejmě daří opravdu jen za devatero horami a devatero řekami. Sheffield byl totiž původně založen pouze na sedmi pahorcích, a tak si zřejmě i proto mohou zdejší obyvatelé o pohádce nechat jenom zdát.

Na každém rohu této bývalé ocelářské velmoci zde spatříte důkazy toho, že ani kratochvíle v podobě krasobruslařského svátku nedává místním zapomenout na každodenní realitu. Když se pak na evropský šampionát zeptáte v ulicích setkáte se s podobně nechápavými výrazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Jurman na průzkumu v dějišti ME v krasobruslení, kde si povídal i se členy Occupy Sheffield

Mladý pár opatrně našlapuje kolem své neznalosti sportovní akce, jejíž upoutávka visí nad jejich hlavami. Neznalost by se dala asi přiřknout na vrub okaté zamilovanosti.

„Sport v Sheffieldu znamená hlavně fotbal. Teda spíš znamenal, protože teď je to s tou úrovní tady bída. Takže je dobře, že tu bude ta bruslařská akce jak jste říkal, aspoň se tu bude dít taky něco jiného,“ přistupuje k celé věci Mary, která si sice vede za ruku také zamilovaně svoji přítelkyni, to jí ale nebrání ve zmíněné pragmatičnosti.

U dalších oslovených je to stejné, někteří přímo řeknou, že mají jiné starosti. A myslí tím ty ekonomické, paradoxně sport přitom může za velký rozmach Sheffieldu.

„Ano, to je pravda, konaly se zde světové studentské hry. Díky nim se opravila většina města, postavila se nová sportoviště, včetně arény kde se koná krasobruslařský šampionát,“ vzpomíná správně už věkem zkušenější Simon na akci z roku 1991.

Sport má sice v Sheffieldu tradici. Jak následně dále dodává i Simon, lidé si ho dnes nemohou i kvůli penězům dopřávat tak často. Jak se věci v Sheffieldu přesně v tomto ohledu mají, poznáte, když přijdete ke zdejší slavné katedrále, před kterou nečekaně vyrostly desítky stanů. Na tom největším bije do očí nápis „Occupy Sheffield."

Zapojení do Occupy z nudy

„Je nás spousta a každý má své důvody. Obecně nám jde o to, upozornit na sociální nerovnosti ve společnosti, na přeplácené bankéře, slabý ekonomický růst a strašně vysokou nezaměstnanost,“ začíná nad horou špinavého změti jídla a oblečení, jako z učebnice aktivistického sdružení Occupy, která v těchto dnech tedy okupuje právě Sheffield vysvětlovat Brazilec Kyle.

„Byl jsem jenom obyčejný znuděný Brazilec, pak jsem uslyšel o podobných dobrovolnících, začal se s nimi stýkat, organizovat akce přes internet a objevil úplně jiný svět a lidi. Nedivím se, že se tady nezajímají o krasobruslení, mají pořádné a podstatnější starosti a tak je to dobře,“ říká za sdružení, které se proslavilo především svojí první akcí na newyorském Wall Streetu Kyle.

Ten se například účastnil i prosincové akce „Occupy London" v britské metropoli, kterou policie na základě jejího protikapitalistického smýšlení zařadila v hodnotícím dokumentu o terorismu a extremismu do stejné řady s Al Kajdou.

Sklidila za to samozřejmě velkou kritiku. V Sheffieldu se ale těmto „novodobým husitům" daří a zda si místní během jejich mise udělají čas i na krasobruslení zůstává zatím tak trochu ve hvězdách.

Mezinárodní federace by měla přihlížet k popularitě v místě konání

„V Anglii jsem nikdy nezávodil a nevím, jak je to zde s bruslením. Myslím, že ISU by měla přihlížet při pořádání mistrovství Evropy k popularitě v dané zemi,“ vidí celý problém jasně letošní obhájce bronzové medaile Tomáš Verner. Toho se ale snaží co se týká divácké kulisy šampionátu uklidnit na dálku mnou oslovený Simon.

„Britové obecně milují tanec, nevím jak to bude s tancem na ledě, ale podívejte, všechno s krasobruslením spojené je velmi módní, ne? Velmi „in". Oblečení, světla, stejné to bude i v Sheffieldu, uvidíte,“ říká Simon a někoho tak může napadnout, co že to je vlastně v roce 2012 v Británii módní a co ne.

Zda je to opravdu krasobruslení, jehož historii psal už od 18. století první bruslařský klub na světě, mimochodem z Edinghburgu, nebo hnutí Occupy, které si ještě čeká počká na své první narozeniny.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme