Sjezd ve Val d'Isere vyhrála Kaufmannová, Vonnová se opět zranila

Sjezd Světového poháru lyžařek ve Val d'Isere vyhrála Švýcarka Marianne Kaufmannová-Abderhaldenová a připsala si první triumf v kariéře. Dnešní závod byl po několika pádech celkem na 40 minut přerušen, kvůli problémům s operovaným kolenem do cíle nedojela mimo jiné americká hvězda Lindsey Vonnová.

Američanka Lindsey Vonnová a Němka Maria Rieschová na mistrovství světa v Německu

Američanka Lindsey Vonnová a Němka Maria Rieschová na mistrovství světa v Německu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Kaufmannová-Abderhaldenová porazila o 29 setin obhájkyni celkového prvenství v seriálu Slovinku Tinu Mazeovou. Na třetím místě si pro životní maximum a první stupně vítězů dojela s půlsekundovou ztrátou Rakušanka Cornelia Hütterová. Čtvrtá skončila Tina Weiratherová z Lichtenštejnska a posunula se do čela průběžného hodnocení SP.

Sedmadvacetiletá Kaufmannová-Abderhaldenová vítězstvím navázala na druhé místo ze sjezdu v Lake Louise v polovině prosince. Královna minulé zimy Mazeová naopak druhou příčkou vylepšila zatím nevýraznou sezonu, v níž se dosud jen dvakrát objevila na pódiu díky třetím místům z obřího slalomu ve Svatém Mořici a slalomu v Levi.

Pro Vonnovou skončil závod po chybě na jednom ze skoků, po němž minula branku a při dopadu si opět poranila operované koleno. Čtyřnásobná vítězka SP, která kvůli rekonvalescenci deset měsíců nezávodila, tak před zraky svého přítele golfisty Tigera Woodse opouštěla trať sice bez pomoci, ale v bolesti a slzách.

Podle Vonnové by však nemělo jít o nic vážného, jen bude muset koleni dopřát víc odpočinku. "Prostě před olympiádou pojedu jen jeden, nebo dva závody. Nic víc," řekla dvojnásobná mistryně světa a zlatá olympijská medailistka z Vancouveru právě ve sjezdu. O poznání hůř dopadla Marie Marchandová-Arvierová, která musela být se zraněným ramenem převezena na nosítkách do nemocnice.

Francouzskému lyžování tak před olympiádou hrozí další ztráta, protože kvůli zranění kolen už o únorové hry v Soči přijdou mistryně světa v obřím slalomu Tessa Worleyová i šampionka ve sjezdu Marion Rollandová.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Val d'Isere, ženy - sjezd:

1. Kaufmannová-Abderhaldenová (Švýc.) 1:47,28, 2. Mazeová (Slovin.) -0,29, 3. Hütterová (Rak.) -0,52, 4. Weiratherová (Licht.) -0,63, 5. Sejerstedová (Nor.) -0,94, 6. Aufdenbalttenová -1,02, 7. Gisinová (obě Švýc.) -1,03, 8. Klingová (Švéd.) -1,19, 9. Höflová-Rieschová (Něm.) -1,21, 10. Görglová (Rak.) -1,28.