Sjezdař Daniel Albrecht se vrací po dvou letech do závodů SP

Už je to skoro dva roky od chvíle, kdy se na start závodu Světového poháru naposledy postavil Daniel Albrecht. Švýcarský lyžař ale mezitím vyhrál mnohem důležitější boj, totiž ten o život. Po hrůzném pádu při tréninku v rakouském Kitzbühelu ho lékaři museli uvést do umělého spánku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sjezdové lyžování | Foto: Salt Lake 2002

Teď je po vážných zraněních především plic a mozku zpátky. Na lyže už se postavil dávno, ale dnes je jeho velký den. Vrací se do kolotoče Světového poháru. V lednu 2009 se řítil obávanou sjezdovkou Streif rychlostí skoro 140 km/h, když ztratil nad svými lyžemi kontrolu. Pak už jen letěl 70 metrů vzduchem, skončil v kotrmelcích a následně po převozu vrtulníkem v nemocnici.

Až po třech týdnech ho lékaři v St. Johannu probrali z umělého spánku a tehdy pětadvacetiletý Albrecht začal znovu sám dýchat. Jeho tělo i mysl se z karambolu málem smrtelného vzpamatovaly obdivuhodně rychle a tři čtvrtě roku po nehodě už mistr světa v kombinaci z roku 2007 znovu trénoval se švýcarským lyžařským týmem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švýcarský sjezdař Daniel Albrecht před návratem do seriálu SP po dvou letech

V olympijské sezóně se na svah ještě neodvážil, ale letošní zima už bude znovu i s Danielem Albrechtem. Minulý týden v Lake Louis se ještě do závodění nepustil, ale poprvé po zranění absolvoval měřený sjezdařský trénink. "Nechtěl jsem jít do žádného extrému, snažil jsem se neriskovat. Pro mě je důležité, že jsem si po dlouhé době vyzkoušel jízdu ve vysoké rychlosti, musím na trati zase získat jistotu," říkal Albrecht v Lake Louis švýcarskému deníku Blick.

Tento týden hostí sjezdařský Světový pohár americké středisko Beaver Creek a právě tamní publikum zažije závodní premiéru Daniela Albrechta po jeho zranění. Když se objevil v březnu jako předjezdec obřího slalomu při finále Světového poháru v německém Ga-Pa, byl to pro přítomné velmi emotivní zážitek.

Dnes vpodvečer našeho času přenechá švýcarský rekonvalescent úlohu předjezdců jiným. Na start obřího slalomu se totiž po šesti stech osmdesáti šesti dnech znovu postaví jako závodník.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme