Sjezdařská legenda Annemarie Moserová -Pröllová

Sjezdové lyžování je nedílnou součástí programu olympijských her už hezkou řádku let. Pokud se podíváme na seznam olympijských medailistů právě tohoto odvětví, pak zjistíme, že mu vévodí lyžaři z Rakouska. Velmi výraznou osobností je mezi nimi i Annemarie Moserová -Pröllová. A právě této fenomenální sjezdařce je věnován dnešní díl olympijského zeměpisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři (ilustr. obr.) | Foto: Martin Martínek

Annemarie Moserová se narodila 27.března 1953 ve vesničce Kleinarl nedaleko Salzburgu. S lyžováním začala vlastně okamžitě, co se sama udržela na nohou. Vzorem jí byl otec, který sám závodil, ale nikdy nedosáhl výraznějších úspěchů. Své sny o vítězství tak přenesl na svou dceru. Společně trénovali zejména rychlostní disciplíny, ve kterých měla v budoucnu dosáhnout svých největších úspěchů.

"Zajímavé je, že mě v dětství více bavil slalom, ale s postupem času jsem přicházela na chuť rychlostním disciplínám. Věřila jsem si a bavilo mě sjíždět, i ty nejkrkolomnější svahy, co nejrychleji. Byla to zábava a nakonec mi právě sjezd přinesl ty největší úspěchy" vzpomíná Annemarie Moserová -Pröllová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sjezdařská legenda Annemarie Mosserová -Prölová

Právě ve sjezdu dosáhla na olympijských hrách v Lake Placid na zlatou medaili. To už měla na svém kontě dvě stříbra ze Sappora. Světový pohár vyhrála mezi roky 1971 a 1975 pětkrát za sebou. Šesté prvenství si připsala rok před hrami v Lake Placid. Celkem vyhrála 62 závodů světového poháru, což je po Stenmarkovi a Björndalenovi, třetí nejlepší výkon historie.

"Jó, byla jsem celkem dobrá. Jenže já jsem si to všechno užívala. Prostě jsem jen dělala, co mě baví a vždy toužila po vítězství. Ani mi nepřipadalo, že je to něco výjimečného. Jen mě více poznávali lidé na ulici. Pořád se někdo chtěl fotit a pořád na mě někdo volal - haló," usmívá se dnes už dáma přes padesátku, která se stále věnuje sportu.

Se svým valachem Fremdem se učí základy drezúry a přes zimu se občas u svého hotýlku věnuje výuce malých lyžařů. "Když je pěkné počasí, chodím jim sem pomáhat. Baví mě to, tihle caparti na vás můžou oči nechat. Je úžasné, je sledovat, jak se rozzáří, když poprvé sjedou kopec."

A to ani netuší, že je učí možná nejlepší sjezdařka historie, která mimo jiné vlastní i čtyři tituly mistryně světa.

Petr Kadeřábek, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme