Sjezdovka Alpe Cermis - hororové stoupání na závěr Tour de Ski

Na sjezdovce Alpe Cermis ve Val di Fiemme jsou lyžaři k vidění běžně. Ale dnes to bude trochu jinak - nenazují sjezdové lyže, ale běžky a pojedou nikoli z kopce, ale do kopce. A na něm je čeká cíl celé Tour de Ski. Z celkového vítězství se tam možná bude radovat i Čech Lukáš Bauer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bude se radovat Lukáš Bauer i jako celkový vítěz Tour de Ski? | Zdroj: ČTK

V nohách mají desítky kilometrů, které najely během sedmi závodů v devíti dnech. Do toho ještě mnohasetkilometrové přesuny autem. A pokud chtějí své úsilí dovršit, musejí dnes na konci další vyčerpávající etapy vyjet více než kilometr dlouhé stoupání na vrchol sjezdovky Alpe Cermis. To je úděl běžkyň a běžců na lyžích, kteří vytrvali a chtějí dokončit čtvrtý ročník Tour de Ski.

„Jedeme do Paříže na Champs Elysées, takže uvidíme," žertuje Ivana Janečková na účet organizátorů. Ti svůj podnik rádi přirovnávají k cyklistické Tour de France. Ta končívá právě na slavné promenádě francouzské metropole. Když ale česká závodnice skutečně pomyslí na to, co ji dnes po poledni čeká, humor ji na chvíli přejde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sjezdovka Alpe Cermis - hororové stoupání na závěr Tour de Ski

„Přeci jen, když máte jet kilometr a půl do sjezdovky, po sedmi závodech v nohách, to není žádná sranda. Všichni jsou rádi, že tam jedou," zachovává ironický nadhled Janečková.

A baví se dál - tentokrát při pomyšlení na to, že letos nebudou mučedníky na Alpe Cermis jenom běžci na lyžích. Tuhle chuťovku před desítkami tisíc zvědavců, která má být ozdobou Tour de Ski, si poprvé vyzkoušejí také sdruženáři. Ti ve Val di Fiemme tento víkend také závodí ve Světovém poháru.

„Jsem na ně zvědavá, protože přeci jenom ‚kombiňáci' jezdí trošku něco jiného. Nebude to pro ně vůbec nic lehkého," říká Ivana Janečková. A Eva Nývltová k jejím slovům dodává. „Srandu si z toho děláme, že bychom mohly být rychlejší."

V sobotním závodě sedmému a lehce churavému Pavlu Churavému se ale při pomyšlení na výšlap do vtipkování výjimečně moc nechce. „To mně je úplně jedno, ať si holky jedou jak chtějí. Ono to stejně bude o nějakou hodinu jinde, takže to bude trošku jiné. Pro mne je důležité, jak tam dojedu mezi ‚kombiňáky'. Ani nevím, jak to bude vypadat. Pro mne je to těžké. Bude to o těch sílách. Nevěřím si moc."

Stoupání o všechno

Jeden muž ale bere výšlap na Alpe Cermis naprosto vážně a tím je Lukáš Bauer, který bude útočit na své druhé vítězství v Tour de Ski. Na trať vyrazí devět sekund po vedoucím Northugovi.

„Bude rozhodovat, jak se kdo dokáže vytrápit. Samozřejmě ti mohutnější lidé tam budou mít trošku větší problémy než takoví střízlíci, jako se možná mohu počítat já nebo Heikkinen. Pokud by se mi podařilo předvést to, co jsem předvedl na klasice, tak bych se mohl hodně radovat na kopci," věří Lukáš Bauer.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme