Skiatlon na MS v Oslo byl českým propadákem a norskou radostí

Petter Northug byl před dnešním skiatlonem na domácím mistrovství světa pod obrovským tlakem. Ale vypořádal se s ním a nakonec odcházel jako vítěz. Oproti tomu čeští běžci na lyžích neměli co ztratit, přesto by po závodě na dvakrát 15 kilometrů nejraději opustili scénu tunelem. Při neúčasti Lukáše Bauera se žádný Čech nepropracoval do nejlepší třicítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři při skiatlonu na MS v Oslu | Zdroj: ČTK

Tisíce Norů se na Holmenkollenu věnovaly činnosti, na kterou si v těchto dnech už tak nějak zvykly, oslavovaly zlatou medaili. Červené vlajky s modro-bílým křížem se tentokrát třepetaly na počest Pettera Northuga, který přisupěl do cíle se dvěma Rusy na zádech, ale první.

„Nemyslím si, že by mí soupeři měli rádi, když jsem v závěru závodu v čele, zvlášť když se při tom usmívám, abych dal najevo, že se cítím skvěle. Tenhle závod jsem měl v hlavě celý rok, hodně jsem si ho promýšlel, na téhle trati jsem toho spoustu natrénoval, takže jsem přesně věděl, kdy už se musím držet vepředu a kdy zaútočit. Skiatlon byl asi mou největší šancí, jak tady v Oslo získat individuální titul mistra světa. A víc už norský lyžař dokázat nemůže, než na domácím šampionátu vybojovat zlatou medaili."

Petter Northug si tedy může utřít z čela pot, protože napodobil kolegyni Marit Björgenovou a obrovský tlak očekávání norského publika ustál.

Českým lyžařům se po skiatlonu naopak na čele objevily vrásky, i když před závodem zvýšenou nervozitou rozhodně trpět nemuseli, protože při neúčasti Lukáše Bauera se zázraky nečekaly. Martin Jakš byl ale i tak z 31. pozice, která byla nejlepším českým umístěním, dost rozpačitý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kaliba si povídal s českými reprezentanty i s Norem Northugem.mp3

„Už minulý týden jsem si ověřil, že forma, která byla, už je pryč. A to díky blbé nemoci, pak se mi do toho špatně dostává, no. Jen doufám, že se to bude lepšit.“

Lyžařem, který se i přes trápení během sezóny na vrcholnou akci umí připravit, je Martin Koukal. Jednapadesátým místem ve skiatlonu ale pověst, která ho předchází, nepotvrdil.

„Mrzí mě, že je to na mistrovství světa, ale tady tohle je chrám, ti diváci. A já jsem proti tomu, aby se závody vzdávaly, když vám to nejde, není to důvod vzdát se,“ vysvětloval Koukal, proč raději své skiatlonové trápení na úrovni závodníků z Rumunska, Španělska nebo Velké Británie raději předčasně neukončil.

Trenér české reprezentace Miroslav Petrásek pochopitelně z výsledků také nejásal, ale snažil se neztrácet před zbytkem mistrovství světa optimismus.

„Běžecké lyžování je takové, že jeden to může být hodně dobré a druhý den špatné. My jsme odjeli průměrný, až podprůměrný závod, a já doufám, že na to rychle kluci zapomenou a budou to už jen vylepšovat.“

První šanci k tomu budou mít v úterý při klasické patnáctce, při které už českému týmu bude nápomocen i Lukáš Bauer.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme