Skokani mohou v Planici překonat rekord, Prevc zaostal jen o 3 metry

Absolutní špička skokanů na lyžích útočí na mamutích můstcích při každém závodu na hranici 250 metrů a snaží se o překonání nejdelšího letu historie. Na jeho vylepšení ještě v končící sezóně mají dnešek a zítřek ve slovinské Planici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na svém domácím můstku letěl Peter Prevc 248 a půl metru | Zdroj: Reuters

Hlasivky fanoušků pod Letalnicí se v prvním kole prolnuly v jednolitý řev. Domácí Peter Prevc totiž mířil na 248 a přistál jen 3 metry před světovým rekordem. Může za to nejen jeho skvělá forma, ale i přebudovaný můstek.

„Je to skvělé. Můstek se výrazně zlepšil na nájezdu. Dřív byl hodně hrbolatý, teď je to dálnice. I profil je hezký, létá se o něco výš, ale to ničemu nevadí, jsou tam nové sítě okolo. Je to poměrně bezpečný a pěkný můstek,“ říká nejlepší z Čechů v závodě, 27. Jan Matura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na možnosti výkonů ve slovinské Planici se českých skokanů Jana Matury a Romana Koudelky ptal reportér ČRo Tomáš Kohout

Další český závodník Roman Koudelka má respekt k i domácímu můstku v Harrachově, oba „mamuty“ ale charakterizoval naprosto rozdílně. „Harrachov nejsou lety, tam je to malý můstek. Lety jsou Vikersund a Planica, kde je to trošku jiný level.“

Příčinami jsou letitá konstrukce Harrachova a jeho profil. To Planica je jedním ze dvou můstků na světě, kde se teď dá světový rekord překonat. Spekuluje se o tom úplně všude okolo můstku a i sami letci mění názor na to, jestli oněch 251 a půl metru někdo v Planici překoná.

„Když jsem viděl, kde ta čára je, jsem si myslel, že to nejde, ale poté, co Prevc skočil bez problémů do telemarku, je to možné,“ uvažuje nahlas Jan Matura.

Podobný názor má i Roman Koudelka: „252 by bylo hodně daleko, ale na druhou stranu tu Prevc dal 248 a půl s telemarkem, takže kdyby mu to opravu sedlo, rekord padnout může, ale po tom bůh chraň jeho koleno,“ upozorňuje nejlepší z Čechů ve Světovém poháru.

I on sám se dnes v týmové soutěži pokusí doletět co nejdále. První kolo by mělo začít v 10 hodin.

Ve druhém kole dali rozhodčí Prevcovi pětkrát absolutní známku 20 | Foto: Reuters

Tomáš Kohout, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme