Slavnou lyžařku Mittermaierovou nasměroval k úspěchu otec

Lyžařská sezóna končí a závodníci bilancují, kdo v ní uspěl nebo kdo se bude muset zlepšit, aby se mohl třeba jednou zapsat do historie. Jako se to před více jak třiceti lety povedlo Rosemarie Mittermaierové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování v italských Dolomitech | Foto: Alessandro Ondertoller

Rosi, celým jménem Rosemarie Mittermayerová, se narodila 5. srpna 1950 v Německu v malé alpské vesničce Reit im Winkl, kde každé malé dítko, a Rosi nevyjímaje, začalo lyžovat takřka hned, jak se naučilo chodit.

Na rozdíl od svých vrstevnic ale Rosi překypovala talentem a pílí. Přes oblastní a národní šampionáty se už v 16 letech dostala do závodů Světového poháru. A rychle stoupala výkonnostním žebříčkem vzhůru. Už po dvou sezónách se radovala ze svého prvního vítězství mezi světovou elitou.

„Měla jsem velké štěstí na trenéry. Každý z nich dokázal přijít na to, co potřebuji. Největší dík ale patří tatínkovi, který mě nejen naučil základům, ale uměl mě vždy nasměrovat tím správným směrem,“ vzpomínala Rosi Mittermaierová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnou lyžařku Mittermaierovou nasměroval k úspěchu otec

A navíc připomněla. „Po tom prvním vítězství mi úspěch trochu stoupnul do hlavy, ale táta mě dokázal velmi elegantně vrátit na zem. Říkal jen, že slalom už trochu umím, teď se prý musím naučit i další disciplíny. To mě zdravě nabudilo a já chtěla dokázat sobě, jemu i celému světu, že umím všechno a ne jen trochu.“

Svým slovům malinká, pouze 159 centimetrů vysoká lyžařka dostála. Postupně se na stupních vítězů začala objevovat ve všech disciplínách a vrchol její kariéry přišel v roce 1976, kdy na olympijských hrách v Innsbrucku vybojovala dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.

„Co na to říct? Byl to rok jako z toho nejkrásnějšího snu a olympiáda byla jeho vrcholem. Vyhrála jsem slalom, sjezd a málem i obří slalom. Sice mi říkali, že je škoda, že nemám tři zlata, ale mně to bylo jedno. Užívala jsem si ty závody jako nikdy. Bylo to absolutně úžasné,“ řekla slavná lyžařka.

Mimochodem, v obřím slalomu prohrála Mittermaierová s Kanaďankou Kreinerovou o 12 setin sekundy. Téhož roku dokázala vyhrát i kombinaci na mistrovství světa a opanovala celkové hodnocení Světového poháru. Po sezóně oznámila konec kariéry.

Do kolotoče Světového poháru se Rosi vrátila o notnou řádku let později, to když začala doprovázet svého syna Felixe Neureuthera. Ten sice zdědil geny po matce i otci, někdejším výborném slalomáři Christianovi, ale na to, aby se mamince vyrovnal v počtu úspěchů, si bude muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Rosi Mittermaierová vedle olympijských triumfů stanula jedenačtyřicetkrát na stupních vítězů ve Světovém poháru, desetkrát dokázala závod vyhrát. Jednou také na území tehdejšího Československa.

Petr Kadeřábek, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme