Šlesingr a spol. tlačí na Mezinárodní biatlonovou unii. Antidopingová pravidla chtějí řešit urgentně

Michal Šlesingr, Martin Fourcade a další elitní biatlonisté nechtějí čekat na změnu antidopingových pravidel až do příštího roku. Mají své vlastní návrhy a na Mezinárodní biatlonovou unii IBU vyvíjejí tlak, aby rozhodovala rychleji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Šlesingr | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Prezident Mezinárodní biatlonové unie Anders Besseberg na dotaz Českého rozhlasu na sobotní tiskové konferenci prohlásil, že sportovci si myslí, že mimořádný výkonný výbor může udělat cokoli, ale tak to podle něj není.

„Naším nejvyšším orgánem je kongres a ten rozhoduje o těchto věcech. Výkonný výbor nemůže začít sám měnit pravidla. Jsem si jistý, že se do kongresu 2018 sejde řada návrhů, nejen od závodníků, a tam se o nich rozhodne,“ řekl Besseberg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé body budeme po Mezinárodní biatlonové unii vyžadovat akutně, některé do budoucna, podotkl český reprezentant Michal Šlesingr k boji s dopingem

„Bylo tam naprosto vidět, jak se připravuje na to, aby ho sportovci do ničeho netlačili. Já jsem se té tiskovce musel trošku smát. To jsou furt ty samé odpovědi a s tím my se určitě nespokojíme,“ reagoval český biatlonista Michal Šlesingr.

Plány se ovšem Bessebergovým vystoupením přece jen změnily. Hlavně ve spolupráci s pětinásobným vítězem Světového poháru Martinem Fourcadem a Američanem Lowellem Baileym Šlesingr znovu zváží své požadavky.

Mezi ně patřil doživotní zákaz startu na olympijských hrách a mistrovství světa pro dopingové hříšníky nebo snížení počtu startujících ve Světovém poháru pro národní federace s více dopingovými případy.

„Všechno to projednáváme, dohledáváme, jaké jsou pravomoce, a podobně. Musíme být dobře připravení a chtít to, co jsou oni schopní nějak splnit. Některé body budeme vyžadovat akutně, některé do budoucna,“ nevyloučil Šlesingr ani požadavek na svolání mimořádného kongresu.

'Šlesingerův manuál proti dopingu' vítáme, ale nemůžeme jej schválit hned, říká šéf IBU

Číst článek

Pokud by to bylo nutné ke zpřísnění antidopingových pravidel, je v případě nečinnosti Mezinárodní biatlonové unie IBU potenciální hrozbou i protest. „Vyloučené není ani to, že budeme tlačit takovým způsobem. Situace je momentálně kritická a IBU se k tomu podle mě staví velice laxně,“ prohlásil český biatlonista.

Ne všichni závodníci však vidí situaci tak jako Šlesingr a dalších zhruba šedesát biatlonistů, kteří na schůzce v Oberhofu odsouhlasili jeho návrhy.

„Diskutuji přímo s prezidentem nebo biatlonisty, nechci to dělat přes média. Myslím, že jsme na správné cestě, všichni chceme čistý sport a to je základ,“ odpověděl na otázku, jak vnímá nápad počkat se změnami antidopingových opatření do příštího roku, Ole Einar Bjoerndalen.

Nejlepší biatlonista historie tak potvrdil svou pověst diplomata a člověka blízkého šéfovi Mezinárodní unie Andersi Bessebergovi.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme