Slovenská lyžařka Zuzulová poprvé v kariéře vyhrála závod SP

Salom Světového poháru v rakouském Semmeringu opanovala Veronika Velez-Zuzulová ze Slovenska a poprvé v kariéře vystoupala na pódiu na nejvyšší stupínek. Česká reprezentantka Šárka Záhrobská obsadila 22. příčku. Pro exmistryni světa je to nejhorší výsledek v této disciplíně v sezoně.

Veronika Velez-Zuzulová slaví svůj premiérový triumf ve Světovém poháru

Veronika Velez-Zuzulová slaví svůj premiérový triumf ve Světovém poháru | Zdroj: Reuters

Druhá v Rakousku byla o jednu desetinu sekundy domácí závodnice Katrin Zettelová. Až třetí skončila po prvním kole vedoucí lyžařka Tina Mazeové ze Slovinska, která se udržela v čele průběžného pořadí SP s rekordním ziskem 1059 bodů. Nikdo jiný v historii se ještě před koncem kalendářního roku nedostal přes haranici tisíce bodů.

Od vyřezení z prvního kola dělilo Záhrobskou patnáct setin a z 27. příčky měla na nejrychlejší Mazeovou ztrátu přes tři sekundy. V druhém kole si pod umělým osvětlením polepšila díky patnáctému času a výpadkům soupeřek.

Druhá Češka na startu Martina Dubovská jela pouze jednou a mezi závodnicemi, které první jízdu dokončily, skončila třetí od konce. Osmadvacetiletá Zuzulová se po sedmi třetích a šesti druhých místech dočkala premiérového zlata.

V Bormiu byl nejtěsnější závod v historii SP mužů

Poslední mužský závod Světového poháru ve sjezdovém lyžování v tomto roce byl nejtěsnější v historii a měl dva vítěze. Přes tři kilometry dlouhý sjezd v Bormiu zvládli nejrychleji v totožném čase Rakušan Hannes Reichelt a k radosti domácího publika Ital Dominik Paris, který si připsal premiérový triumf v kariéře.

O jedinou setinu zpět skončil vedoucí muž SP Aksel Lund Svindal z Norska. Dvousetinová ztráta na vítěze už nestačila na medailové umístění dalšímu Rakušanovi Klausi Kröllovi. Vicemistr světa v super-G Reichelt v SP triumfoval už pošesté, ale poprvé v nejrychlejší disciplíně.

Třiadvacetiletý Paris byl v SP na pódiu dosud jedinkrát po sjezdu v Chamonix v lednu 2011, kde skončil druhý. Svindal si pojistil vedení v celkové klasifikaci SP i disciplíně.

Čtvrtý Kröll, který v Bormiu ovládl páteční poslední trénink byl aktérem dosud nejtěsnějšího mužského závodu v SP, když letos v březnu vyhrál společně se Švýcarem Beatem Feuzem super-G v Kvitfjellu. Třetí tehdy skončil o tři setiny zpět Kjetil Jansrud z Norska.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Bormiu (Itálie):

Muži - sjezd:

1. Paris (It.) a Reichelt (Rak.) oba 1:58,62, 3. Svindal (Nor.) -0,01, 4. K. Kröll (Rak.) -0,02, 5. Clarey (Fr.) -0,32, 6. Heel (It.) -0,42, 7. Ganong (USA) -0,49, 8. Baumann (Rak.) -0,66, 9. Innerhofer (It.) -0,67, 10. Theaux (Fr.) -0,70

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 9 závodů): 1. Svindal 285 b., 2. Paris 193, 3. K. Kröll 141, 4. Jansrud (Nor.) 139, 5. Innerhofer 133, 6. Clarey 129

Průběžné pořadí SP (po 14 z 36 závodů): 1. Svindal 674, 2. Hirscher (Rak.) 560, 3. Ligety (USA) 537, 4. Jansrud 322, 5. Neureuther (Něm.) 296, 6. Reichelt 289, ...86. Krýzl (ČR) 19

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Semmeringu (Rakousko):

Ženy - slalom:

1. Velez-Zuzulová (SR) 1:37,28 (47,77+49,51), 2. Zettelová (Rak.) -0,10 (48,08+49,30), 3. Mazeová (Slovin.) -0,20 (47,22+50,26), 4. Höflová-Rieschová (Něm.) -1,11 (48,75+49,64), 5. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -1,61, (49,47+49,42), 6. Geigerová (Něm.) -1,80 (48,83+50,25), 7. Poutiainenová (Fin.) -1,84 (49,04+50,08), 8. Curtoniová (It.) -1,93 (48,83+50,38), 9. Holdenerová (Švýc.) -2,26 (49,53+50,01), 10. Borssenová (Švéd.) -2,37 (49,47+50,18), ...22. Záhrobská -3,27 (50,49+50,06), 52. Dubovská (obě ČR) 52,66 - nepostoupila do 2. kola

Průběžné pořadí slalomu (po 4 z 9 závodů): 1. Mazeová 230 b., 2. Höflová-Rieschová 224, 3. Velez-Zuzulová 205, 4. Shiffrinová (USA) 196, 5. Poutiainenová a Pietiläová-Holmnerová obě 180, ...15. Záhrobská 65

Průběžné pořadí SP (po 16 z 37 závodů): 1. Mazeová 1059, 2. Höflová-Rieschová 632, 3. Zettelová 582, 4. Fenningerová (Rak.) 450, 5. Vonnová (USA) 414, 6. Rebensburgová (Něm.) 391, ...50. Záhrobská 65

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít