Smutná i Hudec mohou Česko reprezentovat na ZOH 2018, zbývá se jen kvalifikovat

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná a sjezdař Jan Hudec mohou reprezentovat Česko na zimních olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu v roce 2018, pokud splní kvalifikační kritéria. Olympijská charta by jim tak brzký start po změně neumožňovala, bývalé reprezentace ale vyšly oběma sportovcům vstříc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Smutná | Foto: facebookový profil Sweski.com

Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru vyhověl žádosti Českého olympijského výboru o udělení výjimky z pravidla 41 Olympijské charty. Podle něj musí nejprve uplynout tři roky od doby, kdy daný sportovec reprezentoval předchozí zemi na olympijských hrách či dalších vrcholných akcích, než může za novou zemi startovat na olympijských hrách.

„Olympijská charta však umožňuje tříleté období zkrátit nebo dokonce zrušit, pokud s tím souhlasí národní olympijské výbory a také mezinárodní federace daného sportu,“ řekl Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru.

„Mezinárodní lyžařská federace umožnila oběma závodníkům startovat za Česko už v této sezoně. Poptali jsme tedy národní olympijské výbory. Rakušané i Kanaďané nám vyšli vstříc a potvrdili, že Kateřina i Jan mohou reprezentovat Česko na zimních olympijských hrách 2018,“ dodal.

Smutná se vrátila do českého národního týmu z Rakouska, které reprezentovala od roku 2006 a závodila za něj na olympijských hrách ve Vancouveru a Soči.

Sjezdař Jan Hudec žil po emigraci rodiny odmalička v Kanadě, pro niž získal v roce 2007 stříbro ve sjezdu z mistrovství světa a bronz v super-G na olympijských hrách v Soči 2014.

VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme