Smutný příběh lyžařů Hanče a Vrbaty fascinuje i po 100 letech

Historie sportu se může chlubit mnoha příklady, které šly daleko za hranu standardního vztahu mezi sportovci. Těch, které jsou připomínány neustále po několik desítek let, ale zase tolik není. Patří mezi ně osud českého lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Hanče a Vrbaty

Památník Hanče a Vrbaty | Foto: Standa Soukup

Oba zahynuli na hřebenech Krkonoš během mezinárodního závodu na 50 kilometrů. Právě dnes uběhlo od této tragické události 100 let.

„Počkej Hanči, vrať se,“ snažil se traťový komisař Vladimír Záboj Vaina ve filmu Synové hor z roku 1956 marně zastavit v závodě Josefa Beka, který hrál slavného lyžaře Bohumila Hanče v jeho posledních hodinách života.

Vainovi se to ale nepodařilo, a i jeho marný čin ukázal do budoucna cestu, jak lépe organizovat podobné závody.

„Ukázal, že organizace závodů se musí ubírat úplně jinými cestami. Ukázal také, že člověk s lyžemi na nohou není v horách zcela bezpečný. Myslím, že to je příběh, ke kterému se budeme pořád vracet a který nás bude svým způsobem vždy fascinovat,“ říká ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Hanče a Vrbaty popsal Michal Jurman

Legendární mezinárodní závod na 50 kilometrů, který dodnes tak fascinuje, odstartoval před sto lety 10 minut po sedmé ranní od Labské boudy. Hanč se dostal do jeho čela už před koncem prvního okruhu u Violíku.

Po desáté hodině se ale prudce zhoršilo počasí a v ledovém dešti bez čepic a rukavic odstupoval jeden závodník za druhým. Ne tak ale Hanč.

Na Zlatém návrší potkal Hanč přítele Václava Vrbatu, kterého na velikonoční závod osobně pozval, aby viděl jeho triumf. Vrbata mu dal ve špatném počasí svůj kabát a čepici. To vše v době, kdy už jediným závodníkem na trati byl právě Hanč.

I toho ale opustily síly. Pod Zlatým návrším jej nakonec vysíleného, ale stále živého, našel jiný závodník Emerich Rath. Půl kilometru ho táhl směrem k Labské boudě, pak už neměl sílu.

Vyrazil tedy pro pomoc a teprve s ní Hanče do Labské boudy přátelé dostali. Zde už ale muž, který mohl používat titul Mistr lyžař, zemřel podchlazený na selhání srdce. Jak ukazuje i film režiséra Čeňka Duby, mezitím ale hledali na hřebenech Hanče i jiní.

Další nalezené tělo nebylo ovšem Hanče ale zmrzlého Vrbaty. Ten byl ve skutečnosti nalezen až druhý den mezi Harrachovými kameny a Zlatým návrším. Místě, které dnes připomíná Mohyla Hanče a Vrbaty, která byla loni kvůli 100. výročí zrestaurována.

Pietní akt se zde uskutečnil zčásti už včera. Dnes k mohyle dorazili hlavně záchranáři, kteří na počest tragického, ale stále inspirujícího příběhu dvou jilemnických přátel, slaví dnešek jako Den Horské služby.

Bohumil Hanč a Václav Vrbata | Foto: ČTK

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme