Sníh není problém, ujišťují pořadatelé SP skokanů na lyžích v Harrachově

Zelené jsou svahy Krkonoš. Sice už tam mrzne, ale sníh ne a ne padat. Vlekaři se snaží zasněžovat sjezdovky jak jen mohou a nejsou výjimkami. Také pořadatelé Světového poháru ve skocích na lyžích v Harrachově se snaží. Dřou na nájezdu a čtyři děla stříkají, když to jde, hromady sněhu na dopad.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava můstku HS142 na SP v Harrachově

Příprava můstku HS142 na SP v Harrachově | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Organizátoři tak dnes mohli říci: Ano, závody tu za týden budou! „Základ tady je - čtyři sta, pět set kubíků. Když se přistříkne, tak to musí stačit,“ vysvětluje ke stavu pod velkým můstkem generální sekretář závodů Otakar Jiroutek. Pro určitý komfort je potřeba 1500 metrů krychlových sněhu.

„Samozřejmě existuje ještě varianta jisté kamuflace, když tam dáte bílé geotextílie nebo slámu a na to se to nastříká. Ale pak tam nemůžete pustit rolbu a musí se všechno dělat jen na lyžích. Ale to už je úplně extrémní varianta,“ říká Rostislav Jozífek, prezident organizačního výboru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přírodních podmínkách v Harrachově před Světovým pohárem ve skocích na lyžích informuje z místa Tomáš Kohout

Ta varianta by neměla nastat hned z několika důvodů: 1) pomůže počasí - aspoň podle Arnošta Šíra z Českého hydrometeorologického ústavu. „Postupně budou nad tisíc metrů, v neděli potom nad osm set a po neděli už nad čtyři sta metrů, sněhové srážky. Minimální teploty většinou slabě pod nulou.“ A přitom už se dá vyrábět další umělý sníh.

Ale pořadatelé se jistí. Kdyby náhodou bylo tepleji a přírodní sníh nepadal. „Pondělí, úterý zde budeme produkovat nitrogen. A ve středu budeme mít finálně upravený svah,“ prohlásil Jozífek.

Nitrogen - tedy dusík tak neježe vypaluje bradavice, ale díky tomu, že z vody udělá sníh, nejen kosmeticky pomůže harrachovským pořadatelům. I když je drahý. Nedostatek sněhu v teplém a suchém podzimu tak nebyl největším problémem. Ale dojednání pojištění. A čeho vlastně? „Pojišťujeme skutečně jenom vítr,“ uvedl Rostislav Jozífek.

Závody Světového poháru v Harrachově tak už prý může zhatit jen vítr. A proč chtějí pořadatelé za každou cenu závody uskutečnit?

„Chceme být naprosto stoprocentním a seriózním partnerem pro FIS. A i kdybychom nebyli letos ekonomicky úspěšní, tak to máme jako promotion pro mistrovství světa, které pro nás dozajista ekonomicky úspěšné bude,“ říká Rostislav Jozífek. Světový poháru v Harrachově tak za týden prostě budou.

Tomáš Kohout, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme