Současní biatlonisté mají jiné možnosti, ví Dostál. Před 10 lety získal zlato na MS

Čeští biatlonisté bojují skoro v každém závodu posledních dvou sezon o stupně vítězů. Z olympijských her si loni přivezli pět medailí, v úspěších pokračují a jejich sport už rozhodně není malým a nenápadným. Relativně nedávno se ale každá medaile brala jako velká vzácnost. Ta zlatá, kterou na den přesně před deseti lety vybojoval na mistrovství světa Roman Dostál, patří přesně do této kategorie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlonista Roman Dostál při oslavě | Foto: Tomáš Kohout

Sněhové vločky o velikosti pětikoruny se bez ustání snášely na biatlonovou střelnici a tratě v rakouském Hochfilzenu. Muži při vytrvalostním závodu dřeli a pak se snažili aspoň zahlédnout terče, zatímco diváci se měnili ve sněhuláky.

I to si vybavuje Roman Dostál, který tehdy startoval s nízkým číslem 17. Minul jen poslední ránou, od průjezdu cílem vedl a pak dlouho čekal, jak dojede skoro stovka jeho soupeřů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Dostál vzpomíná na svůj největší triumf ve své biatlonové kariéře - na zisk zlaté medaile z MS 2005

Všechno mu to připomíná i dárek od jednoho kamaráda.

„Po zisku titulu mi věnoval historickou lyži, na které mám napsáno místo, umístění a čas se střelbou. Díky tomu si to dodnes velmi dobře pamatuji. Za všechny dárky od kamarádů jsem byl rád,“ vzpomíná Roman Dostál.

Současný televizní spolukomentátor na mistrovství světa ve finském Kontiolahti ukončil kariéru už dávno. S manželkou vychovávají dvě děti a starají se o rodinný penzion v Jizerských horách.

Čeští biatlonisté vybojovali na MS zlato ve smíšené štafetě

Číst článek

Hotýlek prochází rekonstrukcí, a tak má Dostál památeční lyži i zlatou medaili schované doma. Extra velké finanční bonusy za triumf nedostal, sponzory totiž tenkrát biatlon moc nezajímal.

„Současní biatlonisté mají úplně jiné podmínky a možnosti, přeju jim to. Prožil jsem si nějaké období, na které vzpomínám jenom v dobrém. Peníze by byly příjemné, ale vzpomínky nenahradí,“ říká Dostál, kamarády přezdívaný Bobek podle králíka z klobouku, kterému se vzrůstem ostatně podobá dodnes.

Poznal opravdové kamarády

Zlatá medaile skromného sportovce nezměnila, ale jeho okolí trochu ano.

„Ukázali se opravdoví kamarádi. Ti ke mně byli naklonění i v období po medaili, kdy se mi tolik nedařilo. To pro mě bylo nejdůležitější,“ vzpomíná mistr světa z vytrvalostního závodu v roce 2005.

Zlatem na něj až na právě probíhajícím šampionátu navázala čtveřice Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec v závodu smíšených štafet.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme