Finsko 1:2 Slovensko

Soupeřem Bauera na Tour de Ski bude i jeho zdraví

Ani Petter Northug, ani Dario Cologna, ani nikdo další ze startovního pole. Největším soupeřem Lukáše Bauera bude během Tour de Ski jeho vlastní zdraví. Na Štědrý den českého běžce na lyžích napadl bacil a pokazil mu závěr přípravy na nejdůležitější akci této sezóny. Od té doby se Bauer šetřil a na lyže se postavil až ve středu odpoledne v německém Oberhofu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer u tratí na Holmenkollenu na mistrovství světa 2011 | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Počasí v Oberhofu, to je tradičně symbol nehostinnosti. Na mlhu je tady vždycky spolehnutí. Letos jsou ale podmínky obzvlášť "vypečené". Místo sněhem a ledem se k závodním buňkám brodím bahnem a loužemi, k tomu navíc fouká silný vítr. Není tedy divu, že stále ještě nachlazený Lukáš Bauer po tréninku na nic nečeká a mizí v teple.

"Při teplotách kolem nuly, když je vlhko a mrholí, je jednoduché do něčeho spadnout. Bohužel jsem za svou kariéru zvyklý, že v nejméně vhodný okamžik něco přijde. Tohle beru jenom jako drobnost," říká Lukáš Bauer o svých zdravotních patáliích, které dostal jako nechtěný dárek pod stromeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Bauer bojuje před startem Tour de Ski s nachlazením

"To nejhorší mám za sebou, přišlo to právě na Ježíška. V noci ze čtyřiadvacátého na pětadvacátého jsem začal mít silnou rýmu, pálilo mě v nosu. Samozřejmě Tour de Ski je vrcholem letošní sezóny, zbývalo pár dní do startu, proto jsem vynechal exhibiční sprint v Karlových Varech, zároveň jsem dva dny vynechal trénink a léčil jsem se," popsal Bauer program minulých dní.

"Je to na dobré cestě, mám daleko lepší pocit než předtím. Naštěstí jsem za celou dobu neměl pocit nějaké slabosti. Dneska jsem byl po těch dvou dnech poprvé na lyžích, myslím, že se to přešlo skoro bez obtíží," doufá Bauer.

"Jeho zdraví není stoprocentní, ale nachlazení, které v posledních dnech prodělává, se lepší a zdá se, že bude schopen normálně závodit," posílil Bauerovu víru lékař české výpravy Martin Koldovský.

Průdušky snad odolají

Má to ale jednu zásadní podmínku. Snad každý, kdo se trochu zajímá o běžecké lyžování a výkony Lukáše Bauera, už někdy slyšel úryvky z chorobopisu jeho průdušek. Tenhle orgán je u vicemistra světa z Liberce velmi citlivý, a pokud podlehne nemoci, bývá zle.

"Tohle riziko je u Lukáše vždycky a bohužel pravděpodobnost je velmi vysoká. Ale podle vývoje v posledních dvou dnech si myslím, že to tentokrát zůstane jen v horních cestách dýchacích," slibuje Koldovský.

Lékař by naordinoval klid

Jeho doktorské ale srdce příliš neplesá, když vidí, jak mu pacient místo, aby měl nohy pěkně v teple, běhá v sychravém počasí po lese. Důkazem budiž odpověď na otázku, co by měl Bauer v ideálním případě dělat, aby své horní cesty dýchací vyléčil a uchránil dalších problémů.

"Spíš bych to obrátil na otázku, co by neměl dělat: Závodit v následujících dnech. Dva až tři dny klidového režimu by mu prospěly," říká Martin Koldovský.

Jenže málo platné, místo klidového si Lukáš Bauer naordinuje závodní režim. Tour de Ski začíná prologem ve čtvrtek odpoledne.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme