SP v běhu na lyžích: Čechům ve Vesci těsně unikly stupně vítězů

Světový pohár v klasickém lyžování pokračoval volnými sprinty dvojic ve Vesci a čeští muži bojovali do posledních metrů o stupně vítězů. Dvojice Dušan Kožíšek, Aleš Razým nakonec obsadila 5. místo za štafetami Ruska a Norska. Mezi ženami triumfovaly Norky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Razým během týmového sprintu SP v Liberci | Zdroj: ČTK

Během finálového závodu mužů se dvojice Kožíšek, Razým držela zhruba uprostřed startovního pole, které jelo od začátku neustále pohromadě. Dušan Kožíšek měl během svého posledního úseky problémy, když před ním spadl Rus Peťuchov.

Český lyžař ale zareagoval pohotově a svěmu soupeři se na posední chvíli vyhnul. Následně se dostal do popředí celé skuipiny a do závěrečného 1600 metrů dlouhého úseku předával Alešovi Razýmovi na druhém místě. Ten šel hned do vedení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dušana Kožíška a Aleše Razýma vyzpovídal po závodě Tomáš Kohout

S vědomím velké síly norských a ruských sprinterů v závěru se snažil od začátku startovní pole roztrhat. To se mu nepovedlo, ale do cílové rovinky vbíhal na výhodné pozici. Několik desítek metrů mu ale podle jeho slov 'ztuhly' nohy a dojel pátý. V těsném závěsu na nejlepšími čtyřmi týmy.

„Ta první dvě kola jsem se snažil šetřit, nikam jsem nebláznil, protože jsem věděl, že je to náročný závod a už jsme měli za sebou kvalifikaci. Nakonec se mi to vyplatilo. Trochu se mi nezdálo, že se mi ozývaly křeče, tak jsem měl trochu strach, aby mě to neomezilo do toho posledního kola. Naštěstí to proběhlo v pohodě,“ říkal po závodě spokojený Dušan Kožíšek.

Ten předával svému parťákovi do posledního úseku štafetu na výhodné druhé pozici. „První kolo závěrečného úseku jsem jel ještě v klidu, ale bylo to pro mě výhodné. Myslel jsem si, že když pojedeme krátký závěr, tak mě porazí. Nechtěl jsem tam jít do nějakých kontaktů, tak jsem to zkusil,“ komentoval Aleš Razým závěr závodu, který odvodil z vedoucí pozice.

Závod vyhráli Rusové Michail Děvjaťjarov a Nikolaj Morilov. Druzí skončili Norové Eirik Brandsdal a Paal Golberg a třetí dojela další ruská dvojice Alexej Peťuchov a Nikita Krjukov.

České ženy na finále nedosáhly. Závod ovládly Norky Ingvild Östbergová, Maiken Fallaová. Za nimi byly Švédky Stina Nilssonová a Ida Ingemarsdotterová.

Závody SP v běhu na lyžích v Liberci - sprint dvojic volnou technikou:

Muži:
1. Děvjaťjarov, Morilov (Rus.) 21:43,8, 2. Brandsdal, Golberg (Nor.) -0,8, 3. Peťuchov, Krjukov (Rus.) -0,8, 4. Pettersen, Glöersen (Nor.) -0,8, 5. Kožíšek, Razým (ČR) -1,3, 6. F. Pasini, R. Pasini (It.) -1,3, ...22. Máka, Magál, 23. Šrail, Horčička, 28. Bartoň, Horyna (všichni ČR) - nepostoupili ze semifinále

Ženy:
1. Östbergová, Fallaová (Nor.) 11:26,2, 2. Nilssonová, Ingemarsdotterová -0,5, 3. Sömskarová, Pajalaová (všechny Švéd.) -5,7, 4. Fesselová, Kolbová (Něm.) -6,3, 5. Gruberová, Van der Graaffová (Švýc.) -7.5, 6. Nikolajevová, Usatovová (Rus.) -8,0, ...16. Nývltová-Vrabcová, Grohová, 20. Schützová, Horká, 21. Nováková, Charvátová (všechny ČR) - nepostoupily ze semifinále

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme