Sportovnímu městu Nice momentálně vládne netradičně krasobruslení

Dnešními tréninky a kvalifikacemi byl oficiálně zahájen program letošního mistrovství světa v krasobruslení. To hostí u břehů Středozemního moře jihofrancouzské Nice, ke kterému si přiřadit led a obecně zimní sporty, chce přeci jenom trochu dávky fantazie. Na první pohled nesmyslné spojení ale mezi palmami zdejších promenád funguje jaksi samozřejmě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právě zde se bude v Nice bojovat o medaile z MS v krasobruslení | Foto: Michal Jurman

Jakákoliv nejen sportovní akce, ať už je v Nice nebo nedalekých Cannes a Monaku, je v první řadě jedním velkým cirkusem a show. Totéž platí i v případě světového šampionátu v krasobruslení.

V Nice nedávno skončil známý karneval, a na něj tak pro zdejší obyvatele pouze navazuje další korálek dlouhého pestrobarevného náhrdelníku akcí, kterými se město známé svoji Andělskou promenádou může chlubit.

Krasobruslení se sem vrací po dvanácti letech, kdy zde své nejlepší umístění ze světových šampionátů, tedy 8. místo, vybojovala česká sportovní dvojice Beránková-Dlabola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krasobruslařské MS hostí jihofrancouzské Nice

„Francie je bruslařská země, takže je v podstatě jedno, kde se to udělá. Ale myslím, že v Nice je to hezké. Zatím to mají docela dobře zorganizované, bude hezké počasí, takže to bude zajímavější, než kdyby to bylo třeba v Paříži,“ přidává se český krasobruslař Michal Březina do řady těch, kteří kvitují že šampionát pořádá slunné město na jihu Provence.

Když se v Nice zmíníte o krasobruslení, jedinou odpovědí pro vás bude otázka, zda jste se nespletli a nemyslíte in-line bruslení, kterému se podél pobřeží věnuje hodně lidí. Zdejší sluníčko ale nemusí vždy hřát vyznavače všech sportů.

„Jakousi nevýhodou je v tomto pro Nice zdejší vlídné podnebí. Většina lidí se tady věnuje venkovním sportům, protože nějaké výrazné zimy se nedočkáte. S tím souvisí i to, že se začaly opravovat sportovní stadiony až v několika posledních letech. Například ale plavecký bazén tady stojí od roku 1960 beze změny. V tomto je tu ještě hodně práce,“ prohlásil třeba Tommaso, jehož jméno nezapře italský původ.

On sám ale v Nice vyrůstá od dětství a může tak potvrdit, že jih Provance je oblastí sportu zaslíbenou. Totéž může říct i pivotka české házenkářské reprezentace Jana Simerská, která ve zdejším druholigovém týmu působí od podzimu loňského roku.

„Máme v týmu velmi známou hráčku Valérie Nicolasovou, která dělá ve sportovní sekci města. A oni se snaží ke sportu všechno směřovat. Chtějí se prezentovat jako město mladých a aktivních lidí,“ potvrzuje Simerská aktualitami z radnice Nice záměr, který se daří v celku zdárně aplikovat i do reality.

V Nice se daří všem sportům

Nejen tenis, či nedávno ukončený etapový závod Paříž-Nice, zde už mají hlubokou tradici. Daří se i rugby a jiným míčovým sportům. Například právě házené.

„Házená má v Nice silné postavení stejně jako většina míčových sportů. Házená, volejbal basketbal ale i tenis, to jsou sporty, se kterými tady vyrůstáte ve škole. A to myslím platí obecně v celé zemi,“ snaží se Tomasso pečlivě vynahradit své mezery v oblasti krasobruslení bohatým exkurzem do sportovních světů jeho srdci bližším.

K těm patří také fotbal. Když se zmíníte o tom, že jste z České republiky, Tommaso ihned přispěchá se znalostmi českých hráčů, kteří se na jihu Francie, ať už v Monaku či Cannes, zapsali do jeho srdce.

„Plašil. No a pak ten bez vlasů, vysoký hromotluk - Jan Koller!“ rozplývá se Tommaso nad dvojicí fotbalistů, kteří si zde vydobyli solidní renomé.

Když přidáte informaci o Kollerově zápalu pro lední hokej, který rodák ze Smetanovi Lhoty demonstruje i v dresu starší gardy Nice, slibuje Tomasso, že si patřičné mezery v zimních sportech doplní. A že jak Kollera na hokeji, tak české reprezentanty na krasobruslařském šampionátu přijde podpořit.

Nejdříve ale musí na pláž. Žije přeci na jihu Provence v Nice.

Mirko Vasić, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme