Sprint dvojic na lyžařském MS vyhráli ruští běžci a Norky

Ruští běžci na lyžích Nikita Krjukov a Sergej Usťugov vyhráli na mistrovství světa v Lahti sprint dvojic klasickou technikou. O zlato přitom bojovali Finové s Nory, oba finišmani ale po vzájemné kolizi před nájezdem do cílové rovinky upadli. Závod žen vyhrály Norky Heidi Wengová a Maiken Caspersen Fallaová, čeští muži i ženy se do finálové desítky neprobojovali.

Sergej Usťugov získal v Lahti druhé zlato

Sergej Usťugov získal v Lahti druhé zlato | Zdroj: Reuters

Norové přitom měli blízko ke zlatu i v mužském závodu na 6x1300 metrů. Krátce před cílem byl v čele Emil Iversen, ale zezadu ho ve stopě dojel Fin Iivo Niskanen, podrazil ho a sám spadl rovněž. Kolem obou se tak přehnali Usťugov a mistr světa z individuálního sprintu Federico Pellegrino.

Niskanen dojel třetí a zklamaný Iversen bez hůlky čtvrtý. Předloni na MS ve Falunu vyhráli Norové v sestavě Finn Haagen Krogh, Petter Northug, na jejich následovníky Iversena a Johannese Klaeba tentokrát medaile nezbyla.

Druhé kolo by byl zázrak, ale snad se holky zamyslí, říká skokan Koudelka před závodem družstev

Usťugov o víkendu získal v Lahti druhou zlatou medaili, v sobotu vyhrál skiatlon. V individuálním sprintu předtím skončil druhý za Pellegrinem, kterému dnes ve finiši o zlato porážku oplatil.

Za vítěznými Norkami získaly další medaile Rusky a Američanky. Také Fallaová už v Lahti vybojovala druhé zlato, ve čtvrtek ovládla rovněž individuální sprint. Předloni ve Falunu vyhrála sprint dvojic s Ingvild Flugstad Östbergovou.

Dnešní závod rozhodla nástupem v posledním kole, kterým setřásla Rusku Natalju Matvějevovou a do cíle přijela s náskokem pěti a půl sekundy. Těsný souboj o bronz se švédskou finišmankou zvládla Jessica Digginsová.

Michal Novák s Alešem Razýmem i Karolína Grohová se Sandrou Schützovou skončili v semifinále šestí, jedno místo za postupem. Novák s Razýmem zaostali za postupovými pozicemi o devět sekund, české běžkyně téměř o tři čtvrtě minuty.

V minulosti získali čeští muži v této disciplíně na MS dvě bronzové medaile: Dušan Kožíšek skončil v roce 2005 v Oberstdorfu třetí s Martinem Koukalem a o dva roky později v Sapporu s Milanem Šperlem.