Štafetu vyhráli na lyžařském MS v Oslo domácí Norové

Norští lyžaři vyhráli na mistrovství světa v Oslo štafetu na 4x10 kilometrů. V cíli dominoval Petter Northug, který odsunul na další místa Švédy a Němce. Česká štafeta ve složení Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal dojela na osmém místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer se Švýcarem Colognou při štafetě na MS už jen doháněli obří ztrátu | Foto: Jan Kaliba

Štafetový závod se od úvodu vyvíjel velice zajímavě. O rychlé tempo se postarali Švéd Rickardsson s Rusem Vylegžaninem a Norem Sundbym. Celá trojice postupně ujela zbytku pole a vytvořila si téměř půlminutový náskok.

Sundbymu ale v závěru došly síly a tak na první předávku přijelo společně ve vedení pouze duo Vylegžanin, Rickardsson. Za Česko běžel úvodní klasický úsek Martin Jakš, nepodařeným výkonem ale prakticky ukončil šance týmu na medailové umístění. Nakonec předával Lukáši Bauerovi na jedenácté pozici se ztrátou minuty a dvaceti sekund.

I druhá klasická ‘desítka’ se odehrávala především ve švédsko-norsko-ruské režii. Před skejtovými úseky vytvořili pro své týmové kolegy nakonec nejlepší pozice Švéd Olsson s Norem Rönningem.

Rus Volženěncev ve druhé části úseku fyzicky odpadl, nabral ztrátu a nechal se dojet dalšími čtyřmi štafetami. Lukáš Bauer jel celých deset kilometrů společně se Švýcarem Colognou, odstup od vedoucích závodníků ale snížit nedokázal a předával Jiřímu Magálovi na desátém místě.

Vyrovnaná bruslařská část

Drama pro závěr přichystal třetí úsek, dohromady se totiž sjelo hned sedm běžců. Společně s Japoncem ale v závěru úseku ze skupiny překvapivě odpadl také Rus Legkov. Se zanedbatelnými rozdíly tak předávali finišmanům pomyslné kolíky Italové, Fini, Švédi, Norové a Němci.

Jiří Magál ztratil na vedoucí skupinu na devátém místě dvě minuty a dvacet tři sekund. Poslední úsek jel za českou reprezentaci Martin Koukal.

Posledních deset kilometrů bylo především taktickou bitvou, která spěla k závěrečnému finiši, pro který byl jednoznačným favoritem domácí norský hrdina Petter Northug. A ten tento předpoklad jednoznačně naplnil. Se soupeři si v posledních desítkách metrů doslova pohrál.

Před přejezdem cílové čáry si dokonce dovolil poněkud nesportovně počkat na druhého Švéda Hellnera. Bronz bral za vítěznými Nory a druhými Švédy německý tým. Češi obsadili osmé místo se ztrátou téměř tří minut.

Muži - štafeta 4x10 km:

1. Norsko (Johnsrud Sundby, Rönning, Gjerdalen, Northug) 1:40:10,2,
2. Švédsko (Rickardsson, Olsson, Södergren, Hellner) -1,3,
3. Německo (Filbrich, Teichmann, Göring, Angerer) -5,7,

4. Finsko -15,0, 5. Itálie -31,3,
6. Japonsko -1:39,2,
7. Rusko -2:36,1,
8. Česko (Jakš, Bauer, Magál, Koukal) -2:58,0,
9. Švýcarsko -3:10,7,
10. Estonsko -3:11,1.

Mirko Vasić, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme