Strachová slaví třicetiny. Je to krásné číslo, těším se, co mi život přinese, říká

Lyžařka Šárka Strachová může volný den na světovém šampionátu v americkém Vailu využít i k oslavě kulatých narozenin. Mistryni světa ve slalomu z roku 2007 je dnes 30 let a hlavně během těch posledních zažívala těžká období při rozpadu rodinného týmu, poklesu sportovní výkonnosti i boji s nezhoubným nádorem na mozku. Českému rozhlasu ale řekla, že na nic z toho nevzpomíná ve zlém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šárka Strachová se raduje z nejlepšího výsledku v SP za posledních 5 let | Zdroj: Reuters

Příběh s prvky pohádky i tragédie začal psát Petr Záhrobský záhy po jejím narození. Vysnil si vychovat z dcery mistryni světa a stejně jako staršímu synovi jí vybral alpské lyžování.

Jakožto lyžařka dosáhla Šárka ještě coby Záhrobská pod otcovým vedením svých největších úspěchů, jako osoba jeho trenérské metody v roce 2009 přestala snášet a s profesním rozchodem šel ruku v ruce stále trvající rodinný rozvrat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lyžařka Šárka Strachová slaví třicáté narozeniny. V americkém Vailu si s ní povídal Jan Kaliba

Ale jak Šárka, teď už Strachová, v dějišti mistrovství světa Českému rozhlasu řekla, životní cestu dlážděnou lyžařským drilem, cestu, která jí hodně dala i vzala, by neměnila.

„Kdybych nechtěla lyžovat, tak už jsem měla i v dětství řadu možností skončit nebo z toho nějakým způsobem uniknout,“ říká.

„Určitě těch únikových východů a cest bylo na mé cestě hodně. A já jsem to nikdy nevyužila. Takže si myslím, že to především byla moje volba. Samozřejmě mě k tomu vedli od mala rodiče, ale kdybych sama nechtěla, byla spousta možností z toho utéct,“ dodává lyžařka.

Vycouvat ani utéct nemohla Šárka Strachová z úrazu hlavy, ze které jí před dvěma a půl lety odstranili nezhoubný nádor. Další zápletka, která dělá z poslední pětiny života čerstvé třicátnice hodně turbulentní období.

„Možná to bude znít divně, ale i na okamžiky v nemocnici, kde jsem byla s vážným zraněním, vzpomínám ráda. Všechno mi to strašně moc dalo a posunulo mě to na mé cestě dál,“ přiznává.

Vzpomínám na všechno ráda

„O těch uplynulých 10 letech by se dalo hodně povídat. Ale vzpomínám na všechno ráda. I když si někdo třeba říká, že ne všechno bylo příjemné, myslím, že všechno se dělo za nějakým účelem, abych se z toho něco naučila. Věřím, že každý si svůj život nastavuje a volí sám. Takže i to, co jsem si zažila, bylo proto, že jsem to tak chtěla prožít,“ filozofuje Strachová.

Lyžování má Šárka Strachová svým způsobem vetknuté už do data svého narození, protože vzhledem k němu už polovinu života slaví tři ze čtyř narozenin na mistrovství světa nebo olympijských hrách.

Přesně v den svých dvacetin vybojovala na šampionátu v Bormiu svou první velkou medaili, dnes slaví kulatiny o deset let pokročilejší.

„Nedělám si z toho hlavu. Třicítka mi přijde jako krásné číslo. Vůbec neřeším, jestli je mi 29 nebo třicet pět let. A těším se, co mi život přinese,“ shrnuje.

Ten sportovní možná už v sobotu nějaký další úspěch ve slalomářském závodě mistrovství světa.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme