Šumavská Kvilda patřila o víkendu běžcům na lyžích, utkali se ve Skimaratonu

Jiří Ročárek a Andreas Weishäupl ovládli dva hlavní závody 28. ročníku Šumavského Skimaratonu. Ročárek dominoval na královské trati 45 kilometrů klasicky, Weishäupl byl nejrychlejší na sobotní třiadvacítce volnou technikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Šumavského skimaratonu Karel Hudeček kontroluje závodníky před startem na trať 20 km. | Foto: Václav Malina

Na 1500 milovníků běhu na lyžích vyrazilo o víkendu na šumavské pláně okolo Kvildy. Většímu zájmu se už tradičně těšily nedělní závody volnou technikou, v posledních letech si ovšem získává své příznivce i o sobotní skiatlon.

„Využíváme šumavských plání a rovin, aby trať nebyla tak těžká. Nicméně Černá hora je výzva, takže jsme letos připravili dvě varianty – krátkou trať, která je spíš placatější a vyhoví všem, co si to jdou zkusit, a pak delší trať, která vede právě přes Černou horu a je opravdovou výzvou, co dokážu,“ říká ředitel Šumavského skimaratonu Karel Hudeček.

Do sobotního závodu na 23 kilometrů volnou technikou vyrazily téměř čtyři stovky běžkařů. Absolutním vítězem se stal německý vytrvalec Andreas Weishäupl. Že ale zvítězil skutečně on, nebylo v cíli zcela jasné.

Přehrát

00:00 / 00:00

28. ročník Šumavského skimaratonu se zúčastnilo na 1500 běžců a běžkyň na lyžích

„Nádherný závěr závodu! Bohužel jeden ze závodníků si před startem nevzal čip, proto jsme ho neměli ani na mezičase, což je veliká škoda… Budeme ho muset dopsat ručně, ale to jen pod podmínkou, že ho mají pořadatelé napsaného na startu,“ ujasňoval hlasatel, co se vlastně přihodilo.

Drobné zmatky se startovní listinou na sebe vzali nakonec pořadatelé a Andreas Weishäupl mohl slavit. To nejrychlejší žena, dálková běžkyně a úřadující mistryně Evropy Klára Moravcová, se v cíli tvářila, jako by se nic nestalo.

„Jelo se mi lehce a úplně v pohodě, hlídala jsem si to a věděla, že mám náskok. Nebylo se kam hnát, mám po těžkých závodech minulý víkend, kdy jsem jela dva laufy, a příští týden jedu zase dva. Dneska to bylo jen tak na zahřátí.“

V minulosti se na Šumavském Skimaratonu zahřívali třeba olympijská vítězka z Turína Kateřina Neumannová, vynikající dálkový běžec Stanislav Řezáč, biatlonistka Míša Balatková nebo česká bikerka Tereza Huříková.

„Je potěšující, když si někdo z těch top lyžařů vybere náš závod a přijede sem. Nicméně není to pro nás určující, závod děláme pro širokou veřejnost proto, aby lidé lyžovali a našli si cestu k běžkám, a tak přivedli i děti,“ uzavírá ředitel Šumavského Skimaratonu Karel Hudeček.

Jan Markup, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme