Surfování Australanovi nešlo, tak jede Tour de Ski

V jeho vlasti teď krajané i turisté bojují s tropickými vedry, kdežto on se v Evropě potýká s desetistupňovými mrazy. Australan Callum Watson je jediným účastníkem Tour de Ski, který nepochází z Evropy či Ameriky. U něj doma většina lidí sport jménem běžecké lyžování vůbec nezná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

On přesto statečně bojuje s obří ztrátou na chvostu startovního pole závodního seriálu, který už vzdaly desítky mužů z tradičních lyžařských zemí včetně řady spolufavoritů. "Dal jsem si za cíl Tour de Ski dokončit. To nejhorší už jsem přežil v Německu. Před skiatlonem jsem snědl něco špatného a při závodě mi bylo hodně zle. Byl jsem rád, že jsem dojel. Snad nějaký čas ještě naženu a třeba při závěrečném stoupání na Alpe Cermis někoho i předjedu. Mohla by to být zábava," směje se od ucha k uchu jednadvacetiletý mladík se znakem klokana na čepici a vůbec ho netrápí, že na prvního Švýcara Colognu ztrácí v Tour de Ski hrozivých 25 minut.

Přehrát

00:00 / 00:00

Surfování Australanovi nešlo, tak jede Tour de Ski

"Pocházím z oblasti nedaleko Canberry, kde je poměrně velká lyžařská komunita, takže pár lidí mé výsledky sleduje. Ale většina mých krajanů vůbec netuší, co je to běh na lyžích, často to musím vysvětlovat. Ale zase si můžu v Austrálii připadat jedinečný," baví se sám sebou lyžař z Nového Jižního Walesu, který by se rád podíval na zimní olympijské hry do Soči. Je mu vcelku jedno, že doma nedosahuje popularity jako fotbalisté nebo hráči kriketu. Finanční nouzí netrpí a spokojený je i s početností svého týmu.

"Mám trenéra a jednoho servismana. To přece není špatné - dvoučlenný realizační tým na jednoho závodníka." Lyžovat se Callum Watson naučil ve škole a umí to prý lépe než mnohem tradičnější australský sport. "Zkoušel jsem surfovat, ale moc mi to nejde. Radši mám vodní lyže, na těch se dobře bavím a po běhu na lyžích je to můj druhý nejoblíbenější sport," říká Australan, kterému úsměv ztuhne jenom při zmínce o záplavách v Queenslandu.

"Od oblasti, kde žiju, je to daleko, ale hlavně ekonomicky tím trpí celá Austrálie. Nejhůř jsou na tom ale samozřejmě ti zaplavení, snažíme se jim všichni pomáhat." Někdo třeba i bojem se sebou samým na Tour de Ski.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme