Své špičkové lyže má Záhrobská ‚ustájené‘ v servismanově stodole

Mistrovství světa v alpském lyžování sice hostí rakouský Schladming, ale jediná česká mistryně světa v historii šampionátů si přesto užívá domácího prostředí. Šárce Záhrobské totiž v této sezoně pomáhá rakouský servisman Gerald Stocker, který bydlí na dohled závodním tratím. A ten umí atmosféru domova přenést i na českou závodnici, které připravuje lyže. Cesta k němu vede, věřte nevěřte, přes stodolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozžhavit žehličku na 150 stupňů a může se voskovat

Rozžhavit žehličku na 150 stupňů a může se voskovat | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Ta vůně je nezaměnitelná, i v zimě je tu cítit seno, ale když Gerald Stocker otevře další dveře, objeví se jeho 5x5 metrů velké království plné lyží, vosků a potřebného nářadí.

„Žehlička, šmirglpapír, kartáče a spousta dalšího nářadí k přípravě lyží, jak vidíte. Dřív tu byla stáj, ale babička a strýček mi dovolili, abych si tu zařídil tuhle dílnu. Tak jsem vyklidil zemědělské stroje a teď tu mám své království. Trávím tu hodně času,“ říká mi devětatřicetiletý servisman.

Dříve spolupracoval třeba s dvojnásobným mistrem světa z právě probíhajícího šampionátu Američanem Ligetym a dalšími hvězdami sjezdového lyžování. Teď se věnuje výhradně Šárce Záhrobské, o kterou se tu postaral i jinak než péčí o její lyže.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lyže Šárky Záhrobské pečuje při mistrovství světa její servisman Gerald Stocker ve stodole

„Můj soused má tady naproti penzion, kde jsem Šárce a jejímu týmu zařídil bydlení. Přijela v pondělí, kdy měla narozeniny, tak jsem sezval kamarády a překvapili jsme ji oslavou s velkým dortem. Snažím se, aby se tu cítila příjemně, přispívat k pozitivní náladě v týmu, protože ta je pro úspěch nezbytná.“

Šárka Záhrobská ji tu cítí, v dílně u Geryho, jak servismana oslovuje, se zastaví pokaždé, když se jde proběhnout. V tomhle údolí pobývá během sezony často, protože kopec Reiteralm nedaleko odtud je jejím oblíbeným tréninkovým prostorem. Trénuje tam i dnes na sobotní slalom. A Gerald Stocker zase po svém využívá toho, že se mistrovství světa koná kousek od jeho stavení.

„Zůstávám tady ve své dílně a zvládnu tu všechno připravit. Nemuseli jsme nic stěhovat a půjčovat si oficiální servisní buňku na stadionu. Lyže brousím a voskuju tady, což mi vyhovuje, tam dole je spousta lidí a stresu, tady pracuju sám - a to mi vyhovuje.“

Jestli z toho na šampionátu v domovském údolí svého servismana dokáže Šárka Záhrobská vytěžit nějakou výhodu, ukáže sobotní závod ve slalomu.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme