Světoběžník Tom Zidek

Český tým na Světovém poháru v biatlonu čítal všehovšudy 19 lidí. Včetně závodníků, trenérů i servismanů. Češtinu jste ale nemuseli zaslechnout jen od nich. Ti další nosili reprezentační oblečení Slovinska, Spojených států, i Kanady. Jeden z nich se ale stal v podstatě světoobčanem. A můžeme mu říkat dvěma jmény. Tomáš Žídek přišel po přestěhování do Kanady o dvě písmena křestního jména a háček a čárku z příjmení. Teď je z něj Tom Zidek. Jak vlastně jeho skutečně doslova putování světem začalo?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tom Zidek

Tom Zidek | Foto: Tomáš Hermann www.biatlon.cz

„Já jsem se narodil v Praze a v Česku jsme byli do mých sedmi let. Pak jsme utekli přes Jugoslávii, to bylo v roce 1982. Byli jsme v uprchlickém táboře v Německu rok a pak jsme dostali občanství v Kanadě,“ popisuje Tom Zidek. Tím, že si vzal ze ženu Annu Carin Olofssonouvou, švédskou olympijskou vítězku, se stal v podstatě světoobčanem. Spolu povili dalšího, teď už je mu rok a půl. A jestli z malého Liama vyroste také sportovec, může se o něj přetahovat hned několik reprezentačních trenérů.  

„To jsme ještě neřešili. Já mám české a kanadské občanství, prcek má kanadské a švédské a Anna má švédské. Jednou jsme letěli a každý měl jiný pas,“ vypráví jeden z cestovatelských zážitků Tom Zidek. Vzhledem k tomu, že se odněkud někam přesouvají nejen v zimě, ale i v letní přípravě a navíc mezi dvěma kontinenty, nabízí se otázka: kde je pro ně vlastně doma? 

Přehrát

00:00 / 00:00

Světoběžník Zidek

„Doma je, kde je taška. My máme domov ve Švédsku a v Kanadě, když můžeme, tak jsme tam. Ale víceméně pořád máš soustředění, my jezdíme po soustředěních takhle dohromady jako rodina.“ Ani ne dvouletý syn prý vše snáší s úsměvem. Střídavě se o něj starají buď švédská nebo českokanadská babička, případně místní chůva. Třeba jako v německém Ruhpoldingu, kde se mimochodem Čechokanaďan se Švédkou seznámili. Třeba zařizování ubytování, aby to na závodech bylo stejně daleko k oběma týmům, prý není nějak zvlášť náročné.  

„To je dost jednoduché, jenom se to musí naplánovat dopředu. Prcek nejezdí s atletama, kdyby náhodou se někdo nechcípal, tak aby to nemohli svalit na něj. Jinak je to jednoduché, jenom se to musí naplánovat dopředu.“ Tom Zidek je tedy s ženou prakticky neustále. Kromě závodiště. Tam jde každý do buňky svého týmu. A ačkoliv je servisman, žena si u něj lyže připravit nenechá. „Ne, nemažu nás. My jsme se hned na začátku domluvili tak, aby tam nebyl konflikt zájmů. Já se jí do toho nehrabu a ona se mně také ne. Ale jinak si velmi dobře rozumí. Anna Carin Olofssonová prý zvládá i několik vět česky. „Jo umí – pojď sem, sedni si a lehni si.“ Jestli to vyjadřuje i to, kdo má v rodině hlavní slovo už nezjistíme. Tom Zidek musel utíkat k trati.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme