Světový pohár rychlobruslařů před startem

Světový pohár rychlobruslařů stojí před svým startem. První závody hostí od pátku do neděle nizozemský Heerenveen, kde pochopitelně bude mít zastoupení také Česká republika. Samozřejmě v čele s Martinou Sáblíkovou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková při tréninku

Martina Sáblíková při tréninku | Foto: Klára Stejskalová

Pozornost bude upřena především na Martinu Sáblíkovou. Ta společně s Karolínou Erbanovou a dalšími členy Novis Teamu zvolila pro přípravu Berlín. Ostrý start do sezóny ale čeká až v Heerenveenu. Před skvělým publikem.

„Na tu atmosféru se samozřejmě těším, stejně jako na ty závody, závodníky a hlavně na to, že zase budu mezi svýma,“ svěřila se dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Petr o startu rychlobruslařského SP

Pro fanoušky v Nizozemsku je rychlobruslení jedním z nejuznávanějších sportů.

„V Holandsku to funguje tak, že oni prostě fandí všem. Tomu kdo vyhraje, tomu zatleskají a ocení ten výkon. Oni rychlobruslení rozumí jako nikde jinde, protože to tam dělá skoro každý,“ říká Sáblíková.

V podobné atmosféře, jaké se jezdí v Heerenveenu, se odehrálo například letošní finále mistrovství světa basketbalistek. Martina Sáblíková v Karlových Varech chybět nemohla. Bouřlivé prostředí si užívala a možná si I přála, aby takovou podporu fanoušků měla při závodech.

„Určitě, ale v tom zahraničí také nejsou špatní fanoušci.Je jasné, že bych někde chtěla mít hodně českých fanoušků, ale tu atmosféru tam jsem si užívala, bylo to pěkné.“

Třiadvacetiletá závodnice bude jistě v právě startující sezóně pod tlakem. Především s ohledem na očekávané výsledky.

„Když uvidím, že mi to pojede nebo, že mi to nepojede, tak ten tlak budu zvládat nebo nebudu. Zatím si to ale nijak nepřipouštím,“ dodává letošní evropská a světová šampiónka ve víceboji a nejrychlejší žena pod pěti kruhy ve Vancouveru na tratích tři a pět tisíc metrů Martina Sáblíková.

Ovšem v záloze má české rychlobruslení ještě jeden trumf - osmnáctiletou Karolínu Erbanovou. S dvanáctou ženou z olympijské soutěže na kilometrové trati už konkurence také musí počítat. Rodačka z Vrchlabí tuší, že obhajoba výsledků z uplynulé sezóny nebude jednoduchá.

„Určitě je to těžší, protože potvrdit ty výsledky není jednoduché jako je zajet. Protože když přijdete někam, kde vás nikdo nezná, tak je to takové buď a nebo. A když to zajedete jakkoliv, tak se nestane nic.“

Za tím vším se ovšem skrývá velká porce dřiny. Karolína Erbanová, věnující se původně lednímu hokeji, by o tom mohla vyprávět.

„Každý profesionální závodník to odříkání a všechno okolo. Člověk se opravdu musí koncentrovat při tom závodě i při tom tréninku. Musí se něco obětovat, ale já toho nelituji,“ říká přesvědčivě Karolína Erbanová. Týden po Heerenveenu přivítá kolotoč Světového poháru Berlín a následně norský Hammar.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme