Švýcarsko uvidí Tour de Ski. Podepsal se na tom i Dario Cologna

Až si běžci na lyžích a jejich týmy po dnešní druhé etapě Tour de Ski zabalí výzbroj, vydají se na jeden z nejdelších přesunů v historii tohoto seriálu. A zvlášť v českém táboře to žádné velké nadšení nebudí. Z německého Oberhofu do druhého ze čtyř hostitelských míst letošního ročníku je to šest set kilometrů. Svou pořadatelskou premiéru zažije Švýcarsko, lyžaře čeká novoroční sprinterská zastávka v údolí Müstair obývaném převážně lidmi, kteří udržují při životě rétorománštinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcar Dario Cologna dokázal obhájit vítězství Tour de Ski

Švýcar Dario Cologna dokázal obhájit vítězství Tour de Ski | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

A v tom je taky zakopaný pes až nesmyslně dlouhého přesunu. Ve světě nejslavnějším představitelem rétorománského národa je v současnosti Dario Cologna, trojnásobný vítěz Tour de Ski a olympijský šampión.

Takže si snadno spočítáte, že nikoli náhodou se v itineráři seriálu našlo místo i pro malebné, ale zapadlé údolí na pomezí Švýcarska a Itálie, kde se ještě žádný významnější závod nikdy nekonal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švýcaři uvidí i díky Dariu Colognovi Tour de Ski na vlastní oči, Češi se trochu zlobí

„Je možné, že to tam zná jen ten jeden závodník, já osobně jsem tam nikdy nebyl, ani pořádně nevím, kde to je,“ nechá se překvapit, kam ho týmový vůz na Silvestra zaveze, český reprezentant Aleš Razým a neodpustí si rýpavou poznámku.

„Když to vezmu z českého pohledu, říkali, že Nové Město je moc daleko, jako obhajobu toho, že ho z Tour de Ski vyřadili, že se tam prý špatně jezdí. Uvidíme, jestli tohle bude blíž,“ nechává Razým průchod své typické ironii, protože i když v údolí Müstair nikdy nebyl, nemusí být zrovna vystudovaným zeměpiscem, aby odhadl, že neleží právě za rohem.

Do Prahy nebo do Oberstdorfu, kam se lyžaři z Duryňského lesa přesouvali v minulých letech, je to čtyři sta kilometrů po dálnici. Nové Město na Moravě leží o sto kilometrů dál. A Val Müstair je ještě o další stovku vzdálenější, přičemž na rychlé dálniční spojení mohou v poslední třetině cesty lyžaři zapomenout.

Lukáš Bauer (v modrém) v cíli šesté etapy Tour de Ski | Foto: Jan Kaliba

„Pro sprint do Švýcarska se jede šest hodin, odtud pak dalších šest hodin do Toblachu, kde se jedou čtyři závody za sebou. Když si vzpomenu, proč vyřazovali Nové Město ze seriálu Tour de Ski, že se tam trochu hůř dostává, nevím, co má tohle znamenat. Dario je asi ten, kvůli komu se to dělá, navíc Švýcarsko je silná země. Zajedem si tam zazávodit sprint a zase odjedeme,“ směje se rozhodnutí Mezinárodní lyžařské federace Miroslav Petrásek.

Ale je to ten typ smíchu, který z člověka vychází, když ví, že nemá smysl kvůli něčemu lamentovat nebo se divit. Šéfem běžeckého úseku Federace je Švýcar, to je také zajímavá souvislost do mozaiky tohoto tématu.

Renesance švýcarského lyžování

Rozhodnutí Jürga Capola připojit se letos ke konvoji Tour de Ski, kterou před lety vymyslel, až během závěrečné italské části seriálu, je bez ohledu na pravý důvod velmi prozíravé. I když tak vypjatá situace mezi lyžaři zase není, aby teď kvůli švýcarskému zájezdu Capola i jeho slavného krajana, olympijského vítěze Daria Colognu, nesnášeli.

„Je představitelem renesance švýcarského lyžování, běžeckého lyžování a vysoké výkonnosti. Po něm se tam vytvořil velmi silný tým, holky už u nich moc nelyžovaly, ale najednou mají zase tým. Myslím, že Cologna bude co se týče pokračování Tour z Německa do Švýcarska, jen tváří, je to spíš záležitost švýcarské politiky. Záleží na každé národní lyžařské federaci, co si dokáže prosadit,“ posílá Lukáš Bauer lehký slovní dloubanec českým lyžařským funkcionářům.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme