To, co děláme, prý není zdravé, říká po Tour de Ski Martin Jakš

Ve Val di Fiemme, na vrcholu jedné ze sjezdovek v lokalitě Alpe Cermis, skončil šestý ročník seriálu, ve kterém se běžci na lyžích snaží vžít do pocitů cyklistů na Tour de France. Také Tour de Ski je drastickou zátěží, kterou polovina startovního pole nevydrží a postupně odstoupí a která i letos nabídla spoustu zajímavých příběhů. Už podruhé v řadě až do konce vydrželi dva Češi, kteří přijeli do cíle devátého závodu během jedenácti dnů mezi deseti nejlepšími.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyčerpaný Dario Cologna v cíli sedmé etapy Tour de Ski z Cortiny do Toblachu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„V tuto chvíli jsem prostě zklamaný. Na druhou stranu si ale za čtrnáct dní možná uvědomím, že to asi zas tak špatné nebylo. Ale ten vrchol sezony se mi nepodařil tak, jak jsem chtěl. Nemůžu si říct, že pro mě je šesté místo dobré,“ říká úspěšnější český běžec Lukáš Bauer, který se paradoxně v cíli tvářil posmutněle.

To Martin Jakš byl v cíli samý úsměv a pustil se do srovnání lyžařské Tour de Ski a cyklistické Tour de France, kterou dobře zná jeho švagr Roman Kreuziger.

„Ono je to něco jiného. My jezdíme v jiných intenzitách a oni jezdí jiné délky závodů. Ale dle mého je oboje hrozně náročné. Už slýchávám, že to, co děláme, není zdravé. Teď po Tour ale následuje minimálně týdenní odpočinek.“

K tomu každý ze závodníků přistupuje jinak. Například Kanaďané odjedou surfovat na Kanárské ostrovy a něco podobného možná vymyslí i Švýcar Dario Cologna, který dokázal Tour vyhrát už potřetí a jako první mezi muži vítězství obhájil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kaliba shrnul s českými i zahraničními lyžaři celou Tour de Ski

„Taky příští týden někam pojedu, ale nejdřív pojedu domů. Ona to není legrace vyrazit na dovolenou, když je člověk tak unavený, že by nejradši jenom spal,“ plánuje Dario Cologna, který odjede spát domů, kdežto Petter Northug si ustlal hned za cílovou čarou a dobré dvě minuty ležel na mrazivém sněhu jako zabitý.

Muž, který jako na běžícím páse sbírá zlaté medaile na mistrovstvích světa a olympijských hrách, ne a ne Tour de Ski vyhrát. Po třech druhých místech skončil letos třetí.

Ani jeho krajanka a čtyřnásobná mistryně světa z loňského šampionátu v Oslo Marit Björgenová nedokázala porazit Polku Justynu Kowalczykovou. Takže stále platí, že žádný Nor nikdy Tour nevyhrál, pro tuhle supervelmoc běžeckého lyžování jako by byla zakletá.

„Zkoušíme to každý rok, ale zatím jsme na to nikdy prostě neměli. Marit dvakrát Tour vynechala, ale já chtěl vyhrát pokaždé – a nic. Budu se samozřejmě snažit dál, teď je pro mě důležitější dokázat zvítězit na Tour než vyhrát třeba mistrovství světa,“ říkal zklamaný Petter Northug, poražený nejen Colognou, ale i druhým Švédem Markusem Hellnerem.

Ženskou Tour už potřetí v řadě vyhrála Polka Kowalczyková a podruhé za sebou se mezi dvaceti nejlepšími objevila Eva Nývtlová, tentokrát osmnáctá.

Jan Kaliba, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme