Tohle vítězství řadím asi nejvýš, říká vítěz Jizerské 50 Řezáč

Stanislav Řezáč vyhrál Jizerskou padesátku. Ta informace je základní a laika možná nepřekvapí. Ale odborník už by se mohl divit. V dobách, kdy se tento závod dostal do absolutně nejvyšších kategorií, totiž místní borec pravidelně končíval třetí. Letos už si v krutých podmínkách triumf nenechal vzít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Řezáč vyhrál 45. ročník Jizerské padesátky

Stanislav Řezáč vyhrál 45. ročník Jizerské padesátky | Zdroj: ČTK

Dřel a bojoval. Snažil se setřást slavné soupeře, projížděl stopu neustále zapadávající mokrým sněhem. Na trati musel Stanislav Řezáč trpět, ale v cíli se radoval. A hodně.

„Jsem rád, že to je tady doma, řadím to dá se říct nejvýš. Jizerku jsem vyhrál naposledy v roce 2001, pak začla jezdit velká konkurence ze Švédska a Norska. Byl to bodovaný závod ve FIS Marathon Cupu, to se mi nikdy nepodařilo, až letos.“

Dlouho se Stanislavu Řezáčovi nedařilo ostatním ujet. Skupinka stále držela pohromadě, ve stoupáních jakoby malinko ztrácel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tohle vítězství řadím asi nejvýš, říká vítěz Jizerské 50 Řezáč

„Měl jsem perfektně připravené lyže a zvolil jsem nemazat je. Měl jsem z toho malinko strach, protože na Jizerce se to bořilo, bylo to těžké, dřina. Výhoda je to třeba klasicky, ale pak tenhle závěr, tam lyže jely dobře,“ vysvětlil Stanislav Řezáč, proč nemohl mít žádnou oporu v kopcích.

Na lyžích bez vosku se musel celých 50 kilometrů spoléhat jen na sílu svých paží a celé horní poloviny těla.

„Rád bych jel Jizerku někdy opravdu klasicky, perfektně jsem si ji užil, protože klasiku jsem letos dost trénoval. Na soupaže je to dobré, ale není to takový pocit z tratě. Ale nahoře to bylo zafoukané, takže klasika se moc jet nedala.“

Do sběhu, který napadl přes noc, se stále přidávaly další mokré vločky. I proto byla trať letos hodně těžká. A proto byl Řezáčův vítězný čas přes 2 hodiny a 21 minut. Ta bolest Stanislava Řezáče, kdyby nevyhrál, by byla určitě mnohem větší. V týdnu totiž bojoval s bacily.

„Měl jsem chřipku, ale přechodil jsem to a pořád jsem trénoval. Naštěstí mě to úplně neskolilo.“

Nemoc se dá vzdáleně považovat za znak formy. Tělo je totiž vybuzené na nejvyšší možnou úroveň, takže i relativně křehké. A z té hrany se to může zvrtnout buď v konec už před závodem, nebo ve vítězství. A nejen to z letošní Jizerské padesátky, ale i z dalších ‚laufů‘, je hodně cenné.

„Tohle je tvrdé profesionální závodění, víc vám k tomu neřeknu. Není to jednoduché, být v těchto závodech do třetího místa,“ říká vítěz Stanislav Řezáč.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme