Tomáš Kraus si vyzkouší freeride na Aljašce

Skikrosař Tomáš Kraus se po náročné sezóně chystá na dovolenou. Místo rodinného odpočinku u moře ale zase obuje lyžáky. Společně s Robinem Kaletou, Martinem Černíkem a Michalem Novotným ve středu zamíří do mekky freeriderů na Aljašku. Na cestu se tak vydá zajímavá sestava: freerideři na lyžích a na snowboardu, snowboardkrosař a skikrosař.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Kraus při freeridu | Foto: časopis SNOW

Tomáš Kraus měl letos nabitou sezónu, která měla být vrcholem jeho kariéry. Při premiéře skikrosu na olympijských hrách ale nezvládl čtvrtfinálovou jízdu a medaile mu tak unikla. Možná proto už ve Vancouveru začal spřádat plány na konec sezóny.

„Iniciátor je vlastně Martin Černík, se kterým jsme se o tom bavili na olympiádě, i když hodně nezávazně. Ale od té doby se nám to se nám to všem rozleželo,“ popisuje Tomáš Kraus, jak nápad na výlet vznikal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kraus si vyzkouší freeride na Aljašce

Do týmu se přidali také snowboardista Michal Novotný a zkušený freedider na lyžích Robin Kaleta. Ten vysvětlil, proč je právě Aljaška takovým lákadlem: „Aljaška je obecně snem každého freeridera, protože je tam jiný sníh, jsou tam prudší svahy, ten sníh na těch prudších svazích drží, takže je to takový vrchol, kterého může chtít freerider dosáhnout.“

Pro Tomáše Krause tak bude lyžování na Aljašce novou zkušeností. Navíc si bude moct zajezdit s nejlepšími kolegy z různých odvětví: „Bude to heliskiing a je to podle mě takový docela vtipný projektík, kde se ukáže, jak se na freeride a na takovéhle extrémní lyžování dívají lidé z trošku jiných oborů. Jsou tu dva lidi, kteří se tím zabývají dá se říct naplno a dva lidi, kteří se sice lyžováním a snowboardingem zabývají, ale v trošku jiné podobě,“ popsal.

Kraus: 'Mám problémy s orientací, to pro freeridera není dobré'

O tom, že extrémní lyžování Tomáše Krause láká, není pochyb. Že by ale zanevřel na skikros a přesedlal na freeride, o tom nepřemýšlí: „To ne, já mám problémy s orientací a to asi není dobrá vlastnost pro freeridera. Ale těším se na to, protože freeride je prostě věc, která mě oslovuje.“

Oslovuje, ale zároveň vzbuzuje respekt. Skalnaté masivy a prudké lavinové svahy totiž vyžadují zkušenosti. Jak se tedy Tomáš Kraus nové výzvě postaví?

„No, ze začátku určitě pokorně, protože takovéhle hory nějaké velké chyby neodpouští. V tom freeridu a hlavně v takovéto destinaci, kam se jezdí za extrémními zážitky, určitě nebudu zbytečně riskovat, hlavně když tomu vlastně nerozumím.“

Freerider Robin Kaleta ale Tomášovi oponuje a věří, že když získá trochu zkušeností, dokáže naplno uplatnit své lyžařské schopnosti i v extrémním horském terénu.

„Co se zkušeností týče, tak to možná Tomáš nemá, ale je vynikající lyžař a má hroznou sílu. Takže jde jen o to, že třeba nebude vědět, jak si tu linii najít, ale od toho tam budu já nebo Martin, abychom mu poradili. Nebudeme dělat žádné velké věci, ale on má takovou sílu, že skočí z každé skály,“ věří svému kolegovi Robin Kaleta.

Na Aljašce se ale nebude jen jezdit. Vznikne také video, které podle Tomáše Krause budeme moci vidět na podzim.

Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme