Tour de Ski možná obchází dopingový stín

Už jen 116 běžkyň a běžců na lyžích z původního počtu sto šedesáti dvou pokračuje v Tour de Ski. Zajímavější informace než o těch, kteří závodili a dojeli do cíle v italském Toblachu, kolují o některých odpadlících. Ruská trojice Natalia Korostělevová, Maxim Vylegžanin a Alexander Legkov odcestovala domů a lyžařským zákulisím se nesou slova o dalším dopingovém případu. Oficiální verze hovoří o náhlém onemocnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doping - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ruské lyžování má možná znovu zaděláno na dopingový problém. Hned trojice jeho elitních závodníků totiž předčasně opustila před pátou etapou seriál závodů Tour de Ski.

„Něco tam je. Takto nás informoval Květoš z porady. Že dostali doporučení, aby opustili Tour. Že jejich tělo má asi nějaké látky, které nejsou slučitelné s normálním," reprodukoval informaci od jiného člena českého týmu Květoslava Žalčíka kouč Miroslav Petrásek.

Vítězka pražského sprintu Korostělevová, čtvrtý muž průběžného pořadí Vylegžanin i jeho krajan Legkov se v Itálii neobjevili a oficiální verze Mezinárodní lyžařské federace FIS zní, že lehce onemocněli a nechtěli riskovat zhoršení svého stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopovala na Tour de Ski trojice ruských lyžařů?

FIS o ničem neví

„Může se přece stát, že lehce onemocníte. A zvlášť v olympijské sezóně nemá cenu srážet své tělo dolů a závodit za každou cenu, když to nejde na sto procent. Pak je naprosto legitimní si rozmyslet, jestli pokračovat, nebo ne. A netýká se to jen ruské trojice, udělali to i jiní závodníci, podívejte se na obhájkyni Kuitunenovou, která se vrátila do Finska. S tím se nedá nic dělat, musíme to respektovat," říká šéf běžeckého úseku FIS Jürg Capol.

Capol tak odmítá verzi české výpravy, že by Rusové odjeli na doporučení Mezinárodní lyžařské federace, což by zavánělo snahou zamést problém pod koberec.

„Ano, Rusové měli v posledních šesti letech dopingové případy a také je častěji testujeme, protože čím častěji rybaříte, tím máte větší úlovky, obzvlášť když víte, kam máte nahodit udici. Ale nemůžete přece tvrdit, že všichni Rusové dopují. Jejich krevní hodnoty jsou stabilní. Věřím stávajícímu systému kontrol, určitě je náš sport čistší než před osmi lety. Ale zase nejsem tak naivní, abych si myslel, běžecké lyžování je stoprocentně čisté," dodává Capol.

Bauer nevěří ruskému systému

Znění poslední Capolovy věty lze směle podpořit a z českého týmu to činí snad každý, koho se na to zeptáte. Jeho lídra Lukáše Bauera nevyjímaje.

„Jako nejradši bych, kdyby, i když je to blbé vůči jiným Rusům, ale já věřím tomu, že je to systém, a kdyby dejme tomu byli třeba na měsíc nebo na nějakou dobu vyloučeni ze světáků. Protože je to smutné, že se tady snažíte závodit, myslím naprostá většina čistou cestou, a prostě závodíte s nějakou mašinérií. Kdyby to byl jednotlivec, tak to se může stát kdykoli, ale jakmile je to tolik lidí, tak já už prostě nevěřím, že za to můžou sami závodníci," říká k celé záležitosti Lukáš Bauer.

Bauer tak podporuje neoficiální verzi zdůvodnění odjezdu ruské trojice z Tour de Ski, která hovoří o tom, že Korostělevová, Vylegžanin a Legkov mají v těle něco jiného než bacila.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme