Tour de Ski se mění. Zmizí z Oberhofu a Bauer není favoritem

Rutina je člověku často protivná, ale na druhou stranu některé zvyky neradi měníme a u některých věcí chceme aby zůstaly, jak jsou. Také lyžaři si za šest let od prvního ročníku seriálu závodů Tour de Ski na leccos navykli. Ale Tour se mění, dnes se například běžkyně a běžci na lyžích minimálně na dva roky rozloučí s tradičním dějištěm prvních závodů seriálu, německým Oberhofem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí v Oberhofu je vyhlášené | Foto: Jan Kaliba

Staroněmecká kutálka v ulicích a při závodech i na stadionu a tratě zpravidla zkoušené nevlídně sychravým počasím, kterému se člověk už ani nemá sílu divit. To jsou už popáté v řadě jistoty, které na lyžaře v Oberhofu čekají.

„Vypadá to tady stejně jako vždycky,“ směje se český reprezentant Aleš Razým nečasu, který na přelomu roku většinou vládne na vysočině Duryňského lesa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tour de Ski se změní, ze seriálu závodů zmizí Oberhof

Dnes odpoledne v něm ale budou lyžaři závodit o body do Tour de Ski na nějaký čas naposledy. Středisko, kam se před časem sjížděli k rekreaci spolupracovníci východoněmecké tajné policie Stasi, z kalendáře Tour de Ski minimálně pro následující sezónu vypadává, příští rok začne Tour ve Švýcarsku.

A také další jistotu tenhle seriál s krátkou tradicí ztrácí. Jeho dvojnásobného vítěze Lukáše Bauera soupeři pokaždé po Vánocích v Oberhofu při vítání pasovali do role favorita a on to rád přijímal. Letos ale má zdravotními problémy během přípravy pronásledovaný pětatřicetiletý Čech, po první etapě osmnáctý, jinou odpověď.

„Sám jsem musel slevit ze svých očekávání, z toho, jak bych tu chtěl nebo měl zajet. Já jsem teď v pozici, kdy můžu jen překvapit. Na druhou stranu beru, že po mistrovství světa je tohle druhý vrchol sezony. Mým cílem, se kterým bych byl spokojený, je atakovat desítku.“

Kutálka z Duryňského lesa už zkrátka hraje do kroku mladším dravcům. Třeba Petteru Northugovi, vítězovi prologu, díky kterému v sedmém ročníku možná konečně vyhraje seriál norský lyžař. Tour de Ski se mění.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme