Tour de Ski v novém: o dva závody méně, ale náročnější cestování

Nejdůležitější závody sezóny přijdou pro běžkyně a běžce na lyžích až na přelomu února a března, kdy Val di Fiemme v Itálii hostí mistrovství světa. Ale už dnes si lyžaři naposledy zatrénují před sérií závodů, kterou můžeme označit za nejnáročnější akci zimy. Tradičně, ale zároveň také naposledy, začne zítra v německém Oberhofu seriál Tour de Ski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Fousek, osobní servisman a guru Lukáše Bauera | Foto: Jan Kaliba

Tentokrát je seriál o dva závody kratší než před rokem, čítá jich sedm v devíti dnech, ale na cestování bude paradoxně namáhavější. Místo německého Oberstdorfu je druhým ze čtyř hostitelů údolí Müstair v rétorománské části Švýcarska.

Znamená to, že od neděle do pátku příštího týdne čeká lyžaře kromě porce kilometrů na sněhu také skoro tisíc kilometrů na silnici. Nepříjemná záležitost jak pro závodníky, tak hlavně pro servismany, kteří se často ujímají role řidiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tour de Ski je náročná nejen pro běžce, ale i pro servismany, hlavně z hlediska cestování

„Tohle je na té práci teď pro mě asi nejtěžší, protože čím je člověk starší, tím horší je řízení,“ říká Vít Fousek, osobní servisman nejlepšího českého běžce na lyžích Lukáše Bauera.

Na rozdíl od lyžařů samotných ale pro Víta Fouska není Tour de Ski logisticky nejnáročnější akcí sezóny. Tisíc kilometrů během pěti dnů, to je hračka proti porci, kterou pravidelně zvládá na podzim před závěrečnou fází soustředění a po prvních závodech sezóny.

Také letos se vydal spolu s dalším servismanem Janem Pešinou autem z České republiky až za polární kruh do Skandinávie a potom zase zpátky. Jedna cesta obnáší skoro tři tisíce kilometrů.

„Jedeme to přes noc na jeden zátah, je to docela zabíračka. Děláme to takhle pořád, ale myslím, že jsme jediní, jiné týmy asi nejezdí nonstop tak, jak jezdíme my. Zpátky z Kuusama je to ještě o dvě stě kilometrů navíc – a hlavně po třech dnech závodů, člověk je unavený, sedne do auta a nejradši by spal, místo toho má před sebou dva dny řízení,“ popisuje Vít Fousek každoroční očistec.

Strach má i rodina

Oproti tomu bude tisíc kilometrů během Tour de Ski příjemnou odpolední projížďkou jak pro něj samotného, tak pro jeho rodinu, která bude znovu doma trnout.

„Musí to vydržet, je to moje práce a za tu dobu, co ji dělám, se s tím už asi smířili. V autě jezdíme dva a střídáme se, ale i tak je to náročné.“

První přesun čeká lyžařskou karavanu v neděli večer, Tour de Ski začne v Oberhofu sobotním prologem. Jako každý rok, i letos můžete na Radiožurnálu čekat zpravodajství a reportáže ze všech štací seriálu.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme