USA 0:1 Česko

Trenér biatlonistů Rybář by rád držel závodníky co nejdál od davů lidí

Biatlonisté dnes budou na mistrovství světa závodit o medaile ze sprintů. V Novém Městě na Moravě se poprvé při šampionátu představí i Michal Šlesingr, který se jakž takž dal dohromady po nemoci. Zdraví je základem úspěchu, a tak se ho snaží sportovci nejen získat, ale hlavně si ho udržet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér biatlonové reprezentace Ondřej Rybář | Foto: Tomáš Hermann www.biatlon.cz

Michal Šlesingr ulehl s nachlazením, podle doktora šlo o nějakou lehčí virózu. Místo startu ve smíšené štafetě se tedy potil a kombinoval léky s přírodními zdroji. Na česnek, který před deseti lety hodně pomohl Kateřině Holubcové, ale nevsadili.

„Na česnek nedošlo, to teda nevím, jestli bych na tohle Michala ukecal,“ usmál se lékař českého týmu Vladimír Dobeš.

Ale když už jsme zmínili Kateřinu - tehdy Holubcovou, nyní Jakešovou, sluší se ještě něco dodat. V Chanty-Mansijsku sice byla nemocná, ale také si přivezla bronz a hlavně titul mistryně světa. Podobně jako Kateřina Neumannová triumfovala na olympiádě v Turíně. Je ale otázkou, jestli po nemoci může podat solidní výkon i někdo, kdo se jmenuje jinak než Kateřina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biatlonisté jsou náchylní k nemocem na vrcholu formy, proto se je trenér Ondřej Rybář snaží držet dál od davů lidí

„To uvidíme, co Michal předvede. Ale jestli to po nemoci někdo vyhraje nebo nevyhraje, to je velmi individuální záležitost. Musí se samozřejmě sejít spousta věcí, dost často ale závodníci podávají velmi dobrý výkon těsně před nemocí,“ říká doktor Dobeš ne zrovna optimistickou novinku - hlavně při vzpomínce na třetí místo smíšené štafety Vítková, Soukalová, Soukup a Moravec. Čím to, že sportovec snáze onemocní právě na vrcholu formy?

„Trénovali v podstatě na hranici svých možností, to se samozřejmě musí podepsat na stavu imunity, která je také na hraně. Někdy stačí opravdu málo a člověk spadne někam úplně jinam, než by si představoval.“

Recept, jak se vyhnout nějakým virům, bacilům a všelijakým jiným nemoc způsobujícím breberkám, je snadný jen zdánlivě. To nejúčinnější zmínila hned na začátku masérka a sama bývalá reprezentantka Irena Česneková.

„Vyvarovat se kontaktu s lidmi a zvýšit příjem vitamínů, co nejvíc odpočívat.“

Jíst pomeranče, dávat si multivitamíny a odpočívat není zase takový problém. Ale lidem se biatlonisté nevyhnou. Ať už potkají příbuzné nebo se kolem nich po medailovém úspěch srotí na dvě stovky novinářů v uzavřené místnosti pro tiskové konference.

„Toho se budeme asi muset trochu snažit vyvarovat. Není dobré dostávat se mezi davy lidí, řádí tu chřipky. Takže interview se budeme snažit dělat spíš separovaně. Tiskovka je bohužel povinnost, ne že by nám dělalo problém na ni jít, ale mistrovství je ještě dlouhé a je před námi,“ plánuje reprezentační trenér Ondřej Rybář.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme