Trenér českých běžců na lyžích Petrásek věří v úspěch na MS

Sprinty volnou technikou dnes začne mistrovství světa v severském lyžování. Běžci budou soupeřit na Holmenkollenu, v Norsku, v zemi lyžařům zaslíbené. Kvalifikace začínají ve 13:30 hod, vyřazovací jízdy pro nejlepších třicet závodníků a závodnic ve tři hodiny odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Petrásek | Foto: Tomáš Kohout

Lyžování je v Norsku nesmírně populární a to se odráží i na atmosféře a divácké návštěvnosti při závodech v této zemi. Platit to bude s největší pravděpodobností i na Holmenkolenu při sprintech v úvodní den světového šampionátu.

„K hlavním favoritům patří domácí závodníci. Vždycky sem přišel hojný počet diváků a už při trénincích se stavěly pověstné stanové tábory. Takže diváků, myslím, přijde hodně,“ prohlásil trenér české reprezentace běžců na lyžích Miroslav Petrásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O startu mistrovství světa klasických lyžařů mluvil v Ranním interview trenér českých běžců na lyžích Miroslav Petrásek

Nejvíce práce mají v ranních hodinách před závodem především servismani. Ti připraví běžcům 10 až 12 párů lyží, na kterých se zkouší různé vosky a ty nejlepší se poté aplikují na závodní lyže.

Na Holmekollenu bylo ráno zhruba -10°C a jemně chumelilo. Podobné počasí s mrazy panovalo i v předešlých dnech a sněhový podklad je tak pomalý. „Přemrzlý sníh je vlastně takový nejpomalejší a to ztěžuje podmínky na tratích, protože tolik neodjíždí lyže,“ uvedl trenér Petrásek.

Tratě v dějišti šampionátu nejsou podle lyžařů tak hezké, o to více jsou ale náročnější. Miroslav Petrásek věří, že budou českým reprezentantům vyhovovat. „Udělali jsme všechno pro to, aby závodníci, kteří jezdili v sezóně velice dobře, aby tady uspěli. Dnes je největším želízkem v ohni Dušan Kožíšek, tak doufejme, že na začátku uspějeme a budeme v tom pokračovat.“

Úvodní závod šampionátu bude pro jednoho z českých běžců – Petra Nováka – vůbec prvním startem na mistrovství světa. Specialistou na sprinty ale není, velký výsledek se proto čekat nedá. Jeho start má ale jiný důvod.

„Petr, protože měl lehké zdravotní problémy a nestartoval v Drammenu, tak to má více méně na rozjetí, aby si zvykl na atmosféru, která tu bude určitě bouřlivá. Tak jsme se domluvili na startu ve sprintu, ale hlavní závody bude mít duatlon a patnáctku klasicky,“ řekl Miroslav Petrásek.

Tomáš Kohout, Jan Pokorný, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme