Trenér Samkové je rád, že nešel do Ruska. Doping a politika se tam od komunismu moc nezměnily, říká

Skandál kolem státem řízeného dopingu v Rusku se stupňuje. Po další zprávě Světové antidopingové agentury přišlo Soči o plánované mistrovství světa bobistů a skeletonistů. Spekuluje se dokonce o plošném trestu směrem k zimním olympijským hrám, které začnou v Jižní Koreji za necelých 14 měsíců. A i proto těší Marka Jelínka, trenéra snowboardcrossařky Evy Samkové, že před dvěma lety lákavou nabídku ruské reprezentace nepřijal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Jelínek, Eva Samková, Jakub Flejšar (zleva) | Foto: Filip Jandourek

Marka Jelínka po olympijském triumfu Evy Samkové oslovili Rusové se štědrou nabídkou, ale muž, který využívá své know-how založené na dokonalé znalosti biomechaniky, hromadě peněz odolal.

„Rozhodl jsem tak, protože jsem Čech. O to víc jsem rád po tom, co se stalo na Krymu. Jsem tady rád a minimálně do příští olympiády budu trénovat Čechy a pokusím se je dovést co nejdál,“ přiblížil své plány kouč českého snowboardcrossového týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedovedu si představit, že by moji svěřenci dopovali. Doufám, že ve snowboardcrossu se to neděje, ale tomu můžu jenom věřit, říká trenér snowboardcrossařky Evy Samkové Marek Jelínek

V době, kdy mu Rusové nabídku předložili, přitom neměl Jelínek ani tušení, do jakých problémů se ruský sport dostane. „Mně je to strašně líto, protože si vůbec nedovedu představit, že by moji svěřenci někdy dopovali. V Rusku s řízením dopingu od dob komunismu nenastala velká změna. Momentálně tam nevidím ani politické změny,“ podotkl Jelínek.

Přesto ale guru českého snowboardcrossu chce věřit v čistotu sportu, který v České republice díky svému až vědeckému přístupu proslavil: „Doufám, že ve snowboardcrossu se to neděje. Ale tomu můžu jenom věřit.“

Snowboardcross není finančně lákavý

Stejně jako Jelínek, ani jeho nejslavnější svěřenkyně Eva Samková nekouká na ruské soupeřky kvůli problémům se státem řízeným dopingem skrz prsty.

Za prvé se ještě v žádné zprávě Světové antidopingové agentury WADA neobjevilo jméno jediného snowboardcrossaře a za druhé je to přece jen pořád malý sport, ve kterém zatím nejde o žádný velký byznys.

„Myslím si, že máme velké štěstí, že náš sport je minimálně ovlivnitelný dopingem. Člověk je sice silnější, ale stejně ho pak může někdo sejmout nebo může spadnout. Doufám, že většina jezdců to dělá pro radost, protože moc peněz ve snowboardcrossu není,“ doplnila před startem Světového poháru olympijská vítězka Samková.

K ní se v novém ročníku prestižního seriálu připojí i další tři svěřenci světově uznávaného a zatím ještě nadále snowboardcrossového kouče české reprezentace Marka Jelínka.

Jakub Marek, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme