Trest za doping. Rusko se musí vzdát pořádání mistrovství světa, rozhodla biatlonová unie

Mistrovství světa v biatlonu v roce 2021 v Ťumeni nebude. Ruští organizátoři se podle rozhodnutí výkonného výboru Mezinárodní biatlonové unie (IBU) musejí šampionátu do 24. února vzdát, jinak bude loňská volba pořadatele prohlášena za neplatnou. Verdikt exekutivy následně schválil mimořádný kongres IBU v rakouském Fieberbrunnu nedaleko Hochfilzenu, kde ve čtvrtek začne světový šampionát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský biatlonista Martin Fourcade

Francouzský biatlonista Martin Fourcade | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

Kongres IBU se sešel mimo jiné v důsledku intenzivních aktivit samotných závodníků v boji proti odhalenému státem organizovanému dopingu v Rusku.

„Tohle rozhodnutí vítám, i když to mělo přijít už podstatně dřív a nemuselo se to řešit až teď, den před mistrovstvím světa," řekl šéf českého svazu Jiří Hamza. „Myslím si, že určitě je to vítězství, protože kandidatura, jak jsme říkali už před kongresem v září, nikdy neměla být připuštěna.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Mistrovství světa v biatlonu v ruské Ťumeni nebude. Více si poslechněte v reportáži Jana Suchana.

Ruská strana ale nechce o pořádání MS přijít bez boje. „Jsme absolutně proti dobrovolnému odevzdání šampionátu,“ řekl agentuře TASS prezident Ruské biatlonové unie (RBU) Alexandr Kravcov. „Budeme uvažovat o tom, že bychom podali žalobu. A to zřejmě nejen ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS,“ naznačil Kravcov, že by celá aféra mohla mít soudní dohru.

IBU svoláním kongresu tak zareagovala na takzvanou McLarenovu zprávu o dopingu. V návaznosti na ni trojice závodníků Michal Šlesingr, Martin Fourcade a Lowell Bailey sepsala petici s návrhy na zavedení přísných trestů, kterou podepsalo 157 sportovců a 56 trenérů z 26 zemí. Otevřený dopis napsal IBU také šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

Nového pořadatele MS v roce 2021 zvolí řádný kongres IBU v létě roku 2018 v Poreči. V původní volbě pořadatele šampionátu 2021 Češi neuspěli, do nové se ale podle Jiřího Hamzy nepřihlásí. „Ne. Myslím si, že kandidovat nebudeme. Zpustili jsme tady něco, ale kandidovat nechceme,“ řekl Hamza.

Kongres také odsouhlasil dva ze tří návrhů samotných sportovců, které sepsal Michal Šlesingr. Národní federace v budoucnu za dopingové prohřešky svých sportovců zaplatí vyšší pokuty a budou smět posílat méně závodníků na Světové poháry. Přesnou podobu sankcí a pravidel ale ještě připraví nová pracovní skupina, platit mají od příští sezóny.

Kritika vedení unie

Vedení IBU v čele s norským prezidentem Andersem Bessebergem čelí kritice z řad sportovců i funkcionářů kvůli svému liknavému přístupu ke kauze ruského dopingu a kvůli tomu, že udělilo Ťumeni loni v září pořadatelství mistrovství světa 2021 i přesto, že to na základě McLarenovy zprávy nedoporučila Mezinárodní antidopingová agentura (WADA).

Mimořádný biatlonový kongres o dopingu se bude konat den před MS

Číst článek

„Mezinárodní olympijský výbor nám řekl, že kandidatury, které už byly podané jako ta Ťumenská, jsou platné. Proto jsme ji nevyřadili. Od té doby byla zveřejněna druhá část McLarenovy zprávy o ruském dopingu. Pokud bychom šampionát Rusku nechali, porušovali bychom antidopingový kodex, což by pro biatlon nebylo dobré,“ řekl po kongresu prezident Mezinárodní biatlonové unie Anders Besseberg.

Výzva biatlonistů a funkcionářů byla reakcí na druhou zprávu WADA, podle níž se organizovaný doping v Rusku týkal i 31 biatlonistů. V prosinci byly předběžně suspendovány Olga Viluchinová a Jana Romanovová, které už ukončily kariéru. Pokud by jim byl doping prokázán, dodatečně by se mohly posunout na pódium v závodu štafet na olympijských hrách v Soči původně čtvrté Češky.

ČTK, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme