Turné čtyř můstků oslaví letos 60. výročí

Skokani na lyžích budou už po 60. závodit na Turné čtyř můstků. Tradičnější sérii závodů ve sportu najdete jenom těžko, prestižnější ještě hůře. A zimě bez kombinace dvou německých a dvou rakouských středisek a tam soupeřích "orlů" by něco chybělo. Na Turné se vydají i Češi a z historie je patrné, jak rozdílně si tam vedli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skoky na lyžích, Turné čtyř můstků, můstek na Bergiselu v Innsbrucku | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Zdeněk Remsa před léty v rakouském Bischofshofenu vzpomínal, jak se na Turné jezdívalo. Jak to byl úplně jiný, naprosto výjimečný svět. A jak to byly jedny z mála závodů, kde se skokani za celou zimu potkali. To už neplatí. Co týden je aspoň jeden Světový pohár.

Výjimečnost a punc originality ale Turné čtyř můstků nikdo nikdy nevezme. Ladí na něj všichni skokani. A těší se na něj. Doufají buď v to, že potvrdí svou formu a budou bojovat o to, aby se vítězstvím zapsali mezi legendy, nebo doufají, že se před nadšeným publikem chytí a naopak začnou kvalitních výsledků dosahovat. Přesně to se ale nepovedlo v sezóně 2003-2004.

Jedeme domu a je to těžké rozhodnutí, poněvadž je to dost náročné odejít. Neberu to tak, že bychom propadli. My jsme prostě nepodali výkon, který jsme chtěli. Nedostali jsme se do třicítky, a proto jsem uvážil, že bude lepší, když teď tři dny odskáčeme v Liberci a připravíme se lépe na svěťák,“ prohlásil začátkem roku 2004 v Innsbrucku tehdejší trenér českého týmu Ján Tánczos.

Ta prognóza mu mimochodem vyšla - v Liberci pak Jakub Janda skončil na třetím místě. Začátek tohoto století nezastihl české skokany v nejlepší formě. Ale už pár let nato bylo všechno jinak a mohlo se vzpomínat na doby, kde vládl Jiří Raška.

Na sezónu, 1970-1971, kdy vyhrál celkově Turné, aniž by triumfoval v jediném, závodu. To se klidně může stát někomu i letos. V roce 2006 triumfoval Jakub Janda s na bod stejným skóre jako Janne Ahonen. A dokázal přitom vyhrát i v Garmisch-Partenklirchenu, na můstku, kterému předtím sám přezdíval stará koza.

Tomáš Kohout, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme